Ποιος έγινε ο νικητής του χόκεϊ MFM-2015

Βίντεο: Ποιος έγινε ο νικητής του χόκεϊ MFM-2015

Βίντεο: Τι Είχε Πει Ο Πατέρας Του Κ. Μητσοτάκη Για Την Τρίτη Ηλικία 2024, Ενδέχεται

Το βράδυ της 6ης Ιανουαρίου, ώρα Μόσχας, πραγματοποιήθηκε στο Τορόντο ο κύριος αγώνας της χρονιάς για παίκτες χόκεϋ κάτω των 20 ετών. Η τελική συνάντηση του Παγκόσμιου Κυπέλλου συγκέντρωσε τις ομάδες νέων της Ρωσίας και του Καναδά.

Η πρώτη περίοδος του τελικού αγώνα ξεκίνησε κατάθλιψη για τη ρωσική ομάδα. Λιγότερο από τρία λεπτά του αγώνα, οι Καναδοί αναστάτωσαν δύο φορές τον τερματοφύλακα μας. Ο Decler (23ο δευτερόλεπτο) και ο Paul διακρίθηκαν (ο χρόνος ήταν 2:32 στον πίνακα αποτελεσμάτων). Αφού σημειώθηκαν τα γκολ, οι Καναδοί δεν εξασθένισαν την επίθεση τους στις πύλες των Ρώσων παικτών χόκεϋ, αλλά οι παίκτες στο εξωτερικό δεν κατάφεραν να ξεχωρίσουν την πρώτη περίοδο. Η ρωσική εθνική ομάδα, αντίθετα, κατάφερε να παίξει ένα γκολ στο 10ο λεπτό. Ο αμυντικός Yudin διακρίθηκε.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ρώσοι ξεκίνησαν πολύ ενεργά, αλλά στο 26ο λεπτό, ο Μακ Ντέιβιντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος των παικτών μας στη μετατόπιση και, πηδώντας ένα προς ένα, έστειλε το τρίτο μπακ στο γκολ της ρωσικής εθνικής ομάδας. Τότε οι Καναδοί κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές περισσότερο, φέρνοντας το σκορ στο συντριπτικό 1 - 5: 1. Ο Domi (28ο λεπτό) και ο Reinhart (33ο λεπτό) ξεχώρισαν. Μετά από μια τέτοια ανακάλυψη της εθνικής ομάδας του Καναδά, οι Ρώσοι έδειξαν έναν πραγματικό χαρακτήρα μάχης, για τον οποίο οι θάλαμοι του Valery Bragin πρέπει να είναι βαθιά ευγνώμονες. Στο τέλος της περιόδου, οι παίκτες του χόκεϊ επέστρεψαν στο παιχνίδι, σημειώνοντας τρία γκολ. Τα γκολ σημειώθηκαν από τους Μπαρμπάσεφ, Τολτσίνσκι και Γκόλντομπιν. Ο δεύτερος και ο τρίτος στόχος της ρωσικής εθνικής ομάδας χωρίστηκαν μόνο 32 δευτερόλεπτα (αυτό συνέβη στο 35ο λεπτό του αγώνα). Ήδη στο 38ο λεπτό της συνάντησης, οι Ρώσοι παίκτες χόκεϋ μείωσαν το χάσμα στο ελάχιστο. Το δεύτερο τμήμα του αγώνα τελείωσε με σκορ 5: 4 υπέρ της εθνικής ομάδας του Καναδά.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ρώσοι έσπευσαν να ανακτήσουν, αλλά η δύναμη δεν ήταν πλέον αρκετή. Η συνάντηση τελείωσε με το πλεονέκτημα των οικοδεσπότων του Παγκόσμιου Κυπέλλου, που επέτρεψαν στην ομάδα νέων του Καναδά να γίνει ο νικητής του MFM 2015.

Η τελική απόδοση της ρωσικής εθνικής ομάδας μπορεί να χαρακτηριστεί επιτυχημένη. Παρά την ήττα στον τελικό, η ρωσική εθνική ομάδα έδειξε δεξιότητα και χαρακτήρα. Ο πιο κατάλληλος ορισμός της απόδοσης της εθνικής ομάδας του Valery Bragin μπορεί να ονομαστεί τα λόγια του εξαιρετικού παίκτη χόκεϋ της εποχής μας, Pavel Datsyuk, ο οποίος σχολίασε το τέλος του MFM του 2015: «Είμαστε περήφανοι για την ομάδα χόκεϋ νεολαίας μας! !! ».