Ποιος έγινε ο νικητής του Euro

Βίντεο: Ποιος έγινε ο νικητής του Euro

Βίντεο: Ποιός θα είναι ο μεγάλος νικητής του euro 2020 2024, Απρίλιος

Το βράδυ από την 1η Ιουλίου έως τις 2 Ιουλίου, το 14ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου τελείωσε με έναν αγώνα στο γήπεδο Olimpiyskiy στο Κίεβο. Για να αναγνωριστεί η καλύτερη ομάδα στην ήπειρο, 31 αγώνες παίζονταν στο Euro 2012 και ο πρωταθλητής ήταν ακριβώς η ομάδα που επεσήμαναν οι περισσότεροι οπαδοί και ειδικοί πριν από την έναρξη του τουρνουά. Τώρα η ισπανική εθνική ομάδα είναι ο σημερινός κάτοχος και των δύο υψηλότερων ποδοσφαιρικών τίτλων στον πλανήτη - World Champion και European Champion.

Ποιος έγινε ο νικητής του Euro 2012

Η ισπανική εθνική ομάδα ξεκίνησε το ομαδικό στάδιο του Euro 2012 με το παιχνίδι με την ίδια ομάδα με την οποία επρόκειτο να πραγματοποιήσει την τελευταία συνάντηση πρωταθλήματος - με την ιταλική ομάδα. Αυτό το παιχνίδι τελείωσε με ισοπαλία - στις 10 Ιουνίου στο Γκντανσκ, οι ομάδες αντάλλαξαν γκολ για τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και πήγαν στον τελικό, καθεμία με τη δική τους πορεία, η οποία καθορίστηκε από το πλέγμα του τουρνουά του πρωταθλήματος. Οι Ισπανοί στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια του πρώτου σταδίου δεν έδωσαν πόντους στους αντιπάλους τους και κατέκτησαν την πρώτη θέση στο Group C.

Στο προημιτελικό, η «κόκκινη μανία» έριξε τους ανατολικούς γείτονές της, τη γαλλική εθνική ομάδα, από το τουρνουά, κερδίζοντας με σκορ 2: 0. Το επόμενο βήμα στο δρόμο για το πρωτάθλημα δόθηκε στους Ισπανούς ποδοσφαιριστές το πιο δύσκολο - στους ημιτελικούς έπρεπε να παίξουν με τον δυτικό τους γείτονα, την πορτογαλική εθνική ομάδα. Αυτό το παιχνίδι ήταν το μοναδικό στο πρωτάθλημα στο οποίο ήταν απαραίτητο να καταφύγουμε σε πέναλτι για να προσδιορίσουμε τον νικητή. Αλλά η ρουλέτα του ποδοσφαίρου έδειξε ότι τώρα οι Ισπανοί δεν είναι μόνο δυνατοί στο ποδόσφαιρο, αλλά και πιο τυχεροί από οποιαδήποτε άλλη ομάδα σε αυτό το τουρνουά - κέρδισαν 4: 2.

Το τελευταίο παιχνίδι με την ιταλική εθνική ομάδα δεν έγινε καθόλου μάχη - οι δυνάμεις ήταν πολύ άνισες. Οι Ισπανοί πέρασαν την άμυνα του αντιπάλου σχετικά εύκολα λόγω ακριβών περάσεων σε αρκετά γρήγορες επιθέσεις, αλλά δεν προσπάθησαν να παίζουν συνεχώς με υψηλές ταχύτητες. Ήταν αρκετά σίγουροι για την ικανότητά τους να συγκρατήσουν την πολιορκία των Ιταλών, την οποία απέδειξαν στο πρώτο ημίχρονο ανάμεσα σε δύο γκολ. Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, η ήδη ισχυρή ομάδα έπαιξε ξανά την τύχη - οι Ιταλοί αναγκάστηκαν να παίξουν στη μειονότητα για περισσότερο από μισή ώρα λόγω τραυματισμού ενός από τους παίκτες. Η Ισπανία ολοκλήρωσε τον κύριο αγώνα του Euro 2012 με σκορ 4: 0 και κέρδισε τον τίτλο του Ευρωπαίου πρωταθλητή για τρίτη φορά στην ιστορία του.