Ποιος έγινε ο νικητής του Spengler Cup

Βίντεο: Ποιος έγινε ο νικητής του Spengler Cup

Βίντεο: Highlights Spengler Cup Davos 2019 2024, Ενδέχεται

Το Spengler Cup είναι το παλαιότερο τουρνουά χόκεϊ επί πάγου στην Ευρώπη. Αυτός ο διαγωνισμός πραγματοποιείται κάθε χρόνο στην ελβετική πόλη Νταβός την παραμονή της Πρωτοχρονιάς.

Ποιος έγινε ο νικητής του Spengler Cup 2014

Τις τελευταίες ημέρες του εξερχόμενου 2014, το επόμενο Spengler Cup έλαβε χώρα στο Νταβός. Έξι ομάδες συμμετείχαν στο τουρνουά, τρεις από τις οποίες αντιπροσωπεύουν το KHL και δύο αντιπροσωπεύουν το ελβετικό πρωτάθλημα. Ο τελευταίος συμμετέχων στο τουρνουά ήταν η εθνική ομάδα του Καναδά, αποτελούμενη από παίκτες χόκεϊ αυτής της εθνικότητας, παίζοντας στην Ευρώπη ή στα μικρά πρωταθλήματα χόκεϊ του Καναδά.

Ο ρωσικός σύλλογος χόκεϊ Salavat Yulaev (Ufa) και η ελβετική ομάδα Geneva Servette (Γενεύη) έφτασαν στον τελικό του Spengler Cup 2014. Ο αποφασιστικός αγώνας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της 31ης Δεκεμβρίου.

Το τελικό αποτέλεσμα του τελικού αγώνα στο Νταβός δεν μπορεί να ευχαριστήσει τον Ρώσο θαυμαστή. Η ομάδα Ufa έχασε «στεγνό» από το «Servette» (0: 3). Η πρώτη περίοδος της συνάντησης ήταν αναποτελεσματική. Τα γκολ εναντίον του Salavat Yulaev σημειώθηκαν στη δεύτερη και τρίτη περίοδο του αγώνα. Έτσι, στο δεύτερο τμήμα του παιχνιδιού η Ufa παραχώρησε δύο φορές στη μειονότητα. Ο Ελβετός σημείωσε ο Jacqueme (23 λεπτά) και ο Rubin (35 λεπτά). Στα τελευταία είκοσι λεπτά, η Payette έθεσε το τελικό σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων (50 λεπτά).

Αξίζει να σημειωθεί ότι το ελβετικό "Servette" κέρδισε το Spengler Cup για δεύτερη συνεχόμενη φορά.