Ποια ολυμπιακά βραβεία ήταν μια ευχάριστη έκπληξη

Βίντεο: Ποια ολυμπιακά βραβεία ήταν μια ευχάριστη έκπληξη

Βίντεο: 🎶 ДИМАШ "ОПЕРА 2". История выступления и анализ успеха | Dimash "Opera 2" 2024, Ενδέχεται

Τα αποτελέσματα των Ολυμπιακών Αγώνων στο Λονδίνο, που έληξαν στις 12 Αυγούστου, πρέπει να θεωρηθούν πολύ επιτυχημένα για τη ρωσική εθνική ομάδα. Έχοντας κερδίσει συνολικά 82 μετάλλια, συμπεριλαμβανομένων 24 χρυσών, 26 αργυρών και 32 χάλκινων μεταλλίων, η ρωσική ομάδα πήρε με αυτοπεποίθηση την 4η θέση. Και από την άποψη του συνολικού αριθμού των μεταλλίων, οι Ρώσοι ήταν πολύ μπροστά από τους οικοδεσπότες των Ολυμπιακών Αγώνων - οι αθλητές της Μεγάλης Βρετανίας, που πήραν την 3η θέση μόνο λόγω του μεγάλου αριθμού βραβείων υψηλότερου επιπέδου.

Φυσικά, κάθε βραβείο στους Ολυμπιακούς Αγώνες είναι πολύ τιμητικό τόσο για τον αθλητή όσο και για τη χώρα που εκπροσωπεί. Αλλά ακόμη και ανάμεσά τους υπάρχουν εκείνοι που ήρθαν ως μια ευχάριστη έκπληξη, και ως εκ τούτου είναι ιδιαίτερα πολύτιμοι. Για παράδειγμα, τις πρώτες μέρες των Ολυμπιακών Αγώνων, όταν η ομάδα μας στο σύνολό της δεν είχε πολύ καλή απόδοση, οι Ρώσοι άνδρες τζούντοκας παρουσίασαν εξαιρετικά αποτελέσματα. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι οι αθλητές μας συγκλόνισαν κυριολεκτικά τους εμπειρογνώμονες του τζούντο και ειδικά τους Ιάπωνες, που παραδοσιακά είναι πολύ δυνατοί σε αυτό το άθλημα. Μια ιδιαίτερα ευχάριστη έκπληξη ήταν τα χρυσά μετάλλια των Arsen Galstyan, Mansur Isaev και Tagir Khaibulaev.

Μια αδιαμφισβήτητη έκπληξη ήταν ο χρυσός της Έλενα Λασμανόβα, που κέρδισε σε αγώνες με τα πόδια σε απόσταση 20 χιλιομέτρων. Όπως παραδέχτηκε η ίδια η Ολυμπιονίκης, δεν ονειρεύτηκε καν μια τέτοια επιτυχία. Σε τελική ανάλυση, όλοι οι αθλητικοί σχολιαστές και ειδικοί σε αυτό το άθλημα πίστευαν ότι ο κύριος διεκδικητής της πρώτης θέσης ήταν μια άλλη Ρώσος γυναίκα - η Όλγα Κανίσκινα. Ωστόσο, στο τελευταίο τμήμα αυτής της πιο δύσκολης απόστασης, η Lashmanova κατάφερε να παρακάμψει την Kaniskina και να κερδίσει ένα ολυμπιακό χρυσό μετάλλιο.

Και, φυσικά, δεν μπορεί κανείς να παραλείψει να αναφέρει το χρυσό ζευγάρι των ρωσικών κωπηλατών-καγιάκ Alexander Dyachenko / Yuri Postrigai σε απόσταση 200 μέτρων. Οι Βρετανοί, παραδοσιακά ισχυροί στην κωπηλασία, θεωρούνταν τα αδιαμφισβήτητα αγαπημένα σε αυτήν την πειθαρχία, ειδικά από τη στιγμή που οι Ρώσοι αθλητές άρχισαν να εκπαιδεύονται μαζί πρόσφατα. Ωστόσο, ήταν οι Ρώσοι που πήραν το χρυσό και οι οικοδεσπότες των Ολυμπιακών Αγώνων κατέληξαν να είναι ικανοποιημένοι με την τρίτη θέση.

Το χάλκινο μετάλλιο που έλαβε ο Ρώσος ζεύγος μπάντμιντον Valeria Sorokina και η Nina Vislova, που νίκησαν το έμπειρο καναδικό ντουέτο Alex Bruce / Michelle Lee στον αγώνα για τρίτη θέση, ήταν επίσης μια ευχάριστη έκπληξη. Και ακριβώς η ίδια εντύπωση έγινε με το χάλκινο μετάλλιο της δρομέας Ekaterina Poistogova, η οποία κατέλαβε την τρίτη θέση σε απόσταση 800 μέτρων. Μιλώντας για αυτόν τον αγώνα, η αθλητής δεν έκρυψε ότι ήταν πολύ δύσκολο για αυτήν. «Αλλά κατάφερα να φτάσω στο χάλκινο, κέρδισα κυριολεκτικά λίγα εκατοστά του δευτερολέπτου στη γραμμή τερματισμού», χαμογέλασε η Αικατερίνα.