Το πρώτο ρωσικό χάλκινο σε γυναικείο σκελετό

Βίντεο: Το πρώτο ρωσικό χάλκινο σε γυναικείο σκελετό

Βίντεο: «Я люблю тебя Россия» 2024, Ενδέχεται

Για πρώτη φορά στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, ένας Ρώσος αθλητής κέρδισε χάλκινο μετάλλιο στο σκελετό.

Η Έλενα Νικητίνα στην πίστα

Στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, Ρώσοι αθλητές που αγωνίζονται στο γυναικείο σκελετό δεν έχουν ανέβει ποτέ στο βάθρο. Μέχρι το 2014, ο καλύτερος Ρώσος αθλητής σκελετού ήταν η Ekaterina Mironova, η οποία κατάφερε να πάρει την έβδομη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Καναδά.

Στην πίστα Sanki luge και bobsleigh, η ρωσική ομάδα σκελετού εκπροσωπήθηκε από τρεις αθλητές σε αυτόν τον τύπο διαγωνισμού ταυτόχρονα - Elena Nikitina, Olga Potylitsyna και Maria Orlova. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του Ολυμπιακού αγώνα, και τα τρία κορίτσια μπήκαν στους πρώτους έξι, κάτι που είναι πολύ καλό αποτέλεσμα για την ομάδα.

Ο διαγωνισμός σκελετού γυναικών διήρκεσε δύο ημέρες. Μετά την πρώτη ημέρα του διαγωνισμού, η Έλενα Νικητίνα κατέλαβε την τρίτη γραμμή της κατάταξης και κατάφερε να διατηρήσει αυτή τη θέση μετά τον τελευταίο της αγώνα. Ο συνολικός χρόνος διαδρομής της για τις τέσσερις διαδρομές ήταν 3 λεπτά και 54,30 δευτερόλεπτα. Η νίκη με τη μορφή ολυμπιακού χρυσού μεταλλίου σε αυτό το άθλημα πήγε στον εκπρόσωπο της Αγγλίας - Elizabeth Yarnold και το ασήμι - στον Noel Picus-Pace (ΗΠΑ).

Ένα ενδιαφέρον γεγονός ήταν ότι η Έλενα Νικητίνα άρχισε να ασχολείται με σκελετό αρκετά απροσδόκητα, πριν παίξει για την εθνική ομάδα ποδοσφαίρου της Μόσχας. Μπήκε στη ρωσική εθνική ομάδα σκελετών μόνο το 2009. Κατά την πρώτη της συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η Νικητίνα κατέλαβε αμέσως τη δέκατη θέση, μπροστά από τους συμπατριώτες της με αρκετές θέσεις. Το χάλκινο ολυμπιακό μετάλλιο στο Σότσι δεν είναι το μοναδικό βάθρο για τον 21χρονο αθλητή. Τον Ιανουάριο του 2013, έγινε η πρώτη Ρωσίδα που κέρδισε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκελετού.