Πώς ήταν ο τελικός του στο Wimbledon

Βίντεο: Πώς ήταν ο τελικός του στο Wimbledon

Βίντεο: Maria Sharapova vs Serena Williams: Wimbledon final 2004 (Extended Highlights) 2024, Απρίλιος

Το Wimbledon είναι ένα από τα τέσσερα τουρνουά Grand Slam τένις που υπάρχουν από το 1877 και διεξάγονται κάθε χρόνο στο προάστιο του Λονδίνου με το ίδιο όνομα. Κάθε χρόνο οι καλύτεροι τενίστες του πλανήτη ανταγωνίζονται μεταξύ τους για να λάβουν τον τιμητικό τίτλο του νικητή στον τελικό.

Πώς ήταν ο τελικός του 2012 στο Wimbledon

Το 2012, το τουρνουά διεξήχθη παραδοσιακά για 14 ημέρες, ενάμισι μήνες πριν από την πρώτη Δευτέρα τον Αύγουστο. Οι παίκτες του τένις αγωνίστηκαν για έπαθλα σε πέντε ποικιλίες του Wimbledon: ανύπαντροι, ανύπαντροι, διπλοί άνδρες, διπλοί γυναικών, μικτοί (μικτοί). Σε διπλά και μικτά τουρνουά, οι συνεργάτες δεν χρειάζεται να είναι κάτοικοι της ίδιας χώρας, γι 'αυτό αυτές οι συναντήσεις είναι πιο δημοφιλείς στους θεατές.

Η Πολωνία, η Agnieszka Radwanska και η Αμερικανίδα Serena Williams, των οποίων το όνομα ακούγεται εδώ και πολύ καιρό από όλους τους οπαδούς του τένις, έφτασαν στον τελικό του τουρνουά γυναικών του Wimbledon 2012. Ο τελικός αγώνας μεταξύ των κοριτσιών πραγματοποιήθηκε σε δύο στάδια, καθώς το πρώτο παιχνίδι έπρεπε να διακοπεί λόγω της έντονης βροχής μετά το πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε ο Williams με σκορ 6: 1. Ο Αμερικανός κέρδισε τον αγώνα για πέμπτη φορά με σκορ 6: 1 5: 7 6: 2.

Ο τελικός του ανδρικού τουρνουά ήταν πιο δραματικός, καθώς ο έξι φορές νικητής του Wimbledon από την Ελβετία Roger Federer και ο Σκωτσέζος Andy Murray (αγαπημένος του τοπικού κοινού), ο οποίος ήταν η δεύτερη ρακέτα του κόσμου και συχνά πήρε δεύτερη ή τρίτη θέση στο τουρνουά Wimbledon, έφτασε στον τελικό. Δεδομένου ότι οι Βρετανοί άντρες δεν είχαν κερδίσει ποτέ ένα τουρνουά από το 1938, οι υψηλές ελπίδες καρφώθηκαν στον Murray. Παρ 'όλα αυτά, ο Federer κέρδισε μια μεγάλη νίκη και έγινε ο επτά φορές πρωταθλητής του Wimbledon, έτσι επανέλαβε το ρεκόρ του θρύλου του τένις - Αμερικανός Pete Sampras. Το σκορ της συνάντησης είναι 4: 6, 7: 5, 6: 3, 6: 4.

Το τουρνουά διπλού γυναικών ήταν αρκετά προβλέψιμο, καθώς οι αδερφές Williams (Serena και Venus) ήταν οι πρώτοι φαβορί. Αυτοί ήταν που, έχοντας ξεπεράσει όλους τους αντιπάλους στο δρόμο τους, έφτασαν στον τελικό, όπου νίκησαν την εθνική ομάδα από την Τσεχική Δημοκρατία, εκπροσωπούμενη από τους Andrea Glavachkova και Lucy Gradetskaya. Το τελικό σκορ αυτού του τουρνουά Wimbledon είναι 7: 5 6: 4.

Οι νικητές του τουρνουά ανδρών διπλού ήταν η μικτή ομάδα που αποτελείται από τον εκπρόσωπο της Μεγάλης Βρετανίας Jonathan Murray και τον αθλητή από τη Δανία Frederick Nielsen. Και οι δύο παίκτες του τένις κέρδισαν το Wimbledon για πρώτη φορά · στις συνεντεύξεις τους, και οι δύο ελπίζουν για συνεχή συνεργασία. Με σκορ 4: 6, 6: 4, 7: 6, 6: 7, 6: 3, κατάφεραν να νικήσουν μια άλλη μικτή εθνική ομάδα που αποτελείται από τον Robert Lindstedt (Σουηδία) και την Horia Tezeu (Ρουμανία).

Οι νικητές του μικτού τουρνουά ήταν εκπρόσωποι της Αμερικής Λίζα Ρέιμοντ και Μάικ Μπράιαν, οι οποίοι στον τελικό νίκησαν την Έλενα Βεσίνα από τη Ρωσία και τον Λεάντερ Πας από την Ινδία. Όλοι οι τελικοί εμφανίστηκαν ζωντανά σε ρωσικά αθλητικά τηλεοπτικά κανάλια (Eurosport, "Russia 2").