Πώς ήταν ο τελικός του Euro

Βίντεο: Πώς ήταν ο τελικός του Euro

Βίντεο: Ιταλία-Αγγλία 1-1, οι εκτελέσεις των πέναλτι στον Τελικό Euro2020 2024, Μάρτιος

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα UEFA 2012 έληξε, επιβεβαιώνοντας ότι ήταν σαφές στους περισσότερους από αυτούς που ενδιαφέρονται για το ποδόσφαιρο πριν ξεκινήσει ότι η σημερινή γενιά Ισπανών παικτών είναι η ισχυρότερη στην ιστορία της χώρας. Δεν έχει ίσα όχι μόνο στην Ευρώπη, αλλά και στον πλανήτη στο σύνολό του. Οι Ισπανοί είναι οι παγκόσμιοι πρωταθλητές, και το Euro 2012 είναι το τρίτο στη σειρά που έχουν κερδίσει ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Πώς ήταν ο τελικός του Euro 2012

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, που πραγματοποιήθηκε αυτή τη φορά στην Πολωνία και την Ουκρανία, έληξε στο Κίεβο, στο μεγαλύτερο γήπεδο του τουρνουά, το οποίο συγκέντρωσε περισσότερους από 63 χιλιάδες θεατές για τον τελικό αγώνα. Οι οπαδοί δεν απογοητεύτηκαν, τέσσερα γκολ για τους τελικούς αγώνες τέτοιων τουρνουά είναι πολυτέλεια. Και παρόλο που τα συναισθήματα των οπαδών της ιταλικής εθνικής ομάδας δεν ήταν θετικά, η ομάδα τους έχασε από τον παγκόσμιο πρωταθλητή με καθόλου αμυντικό αμυντικό τρόπο που προηγουμένως ήταν χαρακτηριστικό αυτής της ομάδας.

Το πρώτο γκολ του αγώνα σημείωσε αρκετά γρήγορα η ισπανική ομάδα - στο 14ο λεπτό, ο Cesc Fabregas νίκησε τον αμυντικό στη δεξιά πλευρά και έστειλε τη μπάλα στον David Silva έντονα. Ένας από τους δύο εκπροσώπους του αγγλικού πρωταθλήματος σε αυτήν την ομάδα έριξε με ακρίβεια το κεφάλι του, το οποίο θεωρείται ισχυρό στοιχείο του παιχνιδιού των βρετανικών συλλόγων. Μετά από αυτό, οι Ιταλοί είχαν ίσως το ισχυρότερο τμήμα του αγώνα, παίζοντας σε ίση βάση με έναν αντίπαλο, αλλά δεν μπόρεσαν να σημειώσουν γκολ. Και τέσσερα λεπτά πριν από το διάλειμμα, η Ισπανία διπλασίασε το σκορ - η μπάλα αναχαιτίστηκε στο κέντρο του γηπέδου και έστειλε αμέσως πέρα από τους αμυντικούς σε κίνηση του Τζόρντι Άλμπα. Ο ονομαστικός αμυντικός των Ισπανών, όχι χειρότερος από οποιονδήποτε επιθετικό, πραγματοποίησε μια έξοδο ένα προς ένα με τον τερματοφύλακα, όχι πολύ, αλλά σίγουρα στέλνει την μπάλα στο τέρμα.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Τζιορτζιό Τσιελίνι τραυματίστηκε και οι Ιταλοί έπρεπε να τον αντικαταστήσουν. Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος, ο προπονητής τους - Cesare Prandelli - άλλαξε τον επιθετικό και 12 λεπτά μετά την επανάληψη του παιχνιδιού έκανε μια άλλη αλλαγή. Αλλά ο Thiago Motta, ο οποίος μπήκε στο γήπεδο, τον άφησε σε ένα φορείο πέντε λεπτά αργότερα και δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Το όριο των αντικαταστάσεων εξαντλήθηκε και το αποτέλεσμα του αγώνα έπαψε να προκαλεί αμφιβολίες ακόμη και μεταξύ των διαβόητων αισιόδοξων που υποστηρίζουν την ιταλική εθνική ομάδα - δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να κερδίσει δύο γκολ από την ισπανική ομάδα με δέκα άντρες.

Φαινόταν ότι οι Ισπανοί δεν ήθελαν ιδιαίτερα να τερματίσουν τον αντίπαλο, κυλώντας την μπάλα για πολύ καιρό στο μισό του γηπέδου ή στο κέντρο της. Ωστόσο, στο 76ο λεπτό, ο Φερνάντο Τόρες εμφανίστηκε στο γήπεδο, ο δεύτερος εκπρόσωπος της Βρετανικής Πρέμιερ Λιγκ, ο οποίος, μετά από 8 λεπτά, αναστάτωσε ακόμη περισσότερο τους Ιταλούς. Στη συνέχεια, ο Juan Mata μπήκε στο γήπεδο και έστειλε επίσης την μπάλα στον στόχο του Gianluigi Buffon. Στο σκορ 4: 0, αυτό το παιχνίδι τελείωσε, και στη συνέχεια στον ίδιο τομέα πραγματοποιήθηκε η ανταμοιβή της ισπανικής εθνικής ομάδας, η οποία επιβεβαίωσε τον τίτλο του Πρωταθλητή της Ευρώπης.