Πώς τελείωσε ο τελικός του Stanley Cup

Βίντεο: Πώς τελείωσε ο τελικός του Stanley Cup

Βίντεο: Washington Capitals -2018 Stanley Cup Champions Tribute 2024, Απρίλιος

Ο τελικός του Stanley Cup είναι μια σειρά κληρώσεων στην σεζόν του National Hockey League, μετά την οποία αποφασίζεται ο νικητής του πολυπόθητου τρόπαιου. Δύο ομάδες πρωταθλητών πολεμούσαν μεταξύ τους: τους Νιού Τζέρσεϋ Devils και τους Los Angeles Kings.

Στο πρώτο παιχνίδι των πλέι οφ του Stanley Cup στο Νιούαρκ, οι Los Angeles Kings νίκησαν τους αντιπάλους τους 1-2. Στην αρχή της συνάντησης, στην πρώτη περίοδο, ο Κόλιν Φρέιζερ έστειλε σωστά το ξωτικό στις πύλες της ομάδας του Νιου Τζέρσεϋ. Στη δεύτερη περίοδο, ο Anton Volchenkov ισοφάρισε το σκορ. Η τρίτη περίοδος πέρασε αμετάβλητη, αλλά σε υπερωρίες, το Λος Άντζελες πήρε το προβάδισμα.

Το δεύτερο παιχνίδι τελείωσε επίσης υπέρ των Los Angeles Kings. Με το ίδιο σκορ 1: 2, οι παίκτες του Νιου Τζέρσεϋ παραδόθηκαν το γκολ τους. Το πρώτο μπαμ πήγε στο γκολ των Ντέβελς από τον αντίπαλο αμυντικό Ντρου Ντάουτι. Στην αρχή της τρίτης περιόδου, το Νιου Τζέρσεϋ ανέκαμψε. Το τελικό σκορ τέθηκε σε υπερωρίες υπέρ του Λος Άντζελες από τον Τζεφ Κάρτερ.

Ο τρίτος αγώνας του τελικού του Stanley Cup πραγματοποιήθηκε στο Λος Άντζελες. Η ομάδα με το ίδιο όνομα νίκησε τους αντιπάλους της με σκορ 4: 0, αυξάνοντας έτσι το προβάδισμά τους στους πόντους της σειράς: 3: 0 υπέρ των Los Angeles Kings.

Μόνο στον τέταρτο αγώνα το Νιου Τζέρσεϋ κατάφερε να ξεκινήσει την αναμέτρηση. Στις 6 Ιουνίου, η ομάδα κέρδισε έναν βαθμό στη σειρά με νίκη 1: 3 στο Λος Άντζελες. Είναι ενδιαφέρον ότι όλα τα γκολ σημειώθηκαν στην τρίτη περίοδο. Οι Patrick Eliash, Ilya Kovalchuk και Henrik διακρίθηκαν. Ο Drew Doughty προσπάθησε να εξισώσει το σκορ, χτυπώντας το γκολ του αντιπάλου με το μοναδικό μπακ.

Το επόμενο παιχνίδι, "New Jersey" επιβεβαίωσε την πρόθεσή τους να αγωνιστούν για το Stanley Cup. Το Λος Άντζελες ηττήθηκε ξανά, αυτή τη φορά 2-1. Το παιχνίδι παίχτηκε στο Νιούαρκ και ήταν η πρώτη ήττα του Λος Άντζελες Κινγκς.

Το αποφασιστικό, τελικό παιχνίδι των τελικών πλέι οφ του Stanley Cup πραγματοποιήθηκε στις 11 Ιουνίου 2012 στο Λος Άντζελες. Θυμωμένος από προηγούμενες ήττες, οι Los Angeles Kings αντιμετώπισαν δύο γκολ από τον Jeff Carter και δύο από τον Trevor Lewis. Ο Adam Henrik από τους Ντέιλ Τζέρσεϋ διάβολοι δεν πρόκειται να παραιτηθεί και σημείωσε το γκολ με ένα γκολ. Αλλά αυτό μόνο εξοργίστηκε το Λος Άντζελες: οι Dustin Brown και Mathieu Green έθεσαν το τελικό αποτέλεσμα 6: 1. Ο τελικός του Stanley Cup τελείωσε με τη νίκη του Λος Άντζελες 4-2.