Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1968 στη Γκρενόμπλ

Βίντεο: Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1968 στη Γκρενόμπλ

Βίντεο: Красная Поляна | Роза Хутор | Горки Город | Газпром | Как все начиналось | Красная Поляна 2021 2024, Απρίλιος

Η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή αποφάσισε να φιλοξενήσει τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες στη Γκρενόμπλ. Αυτή η πόλη έγινε η δεύτερη πόλη στη Γαλλία μετά το Chamonix που φιλοξένησε χειμερινά αθλητικά γεγονότα αυτού του επιπέδου.

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1968 ήταν μια σημαντική στιγμή στο άθλημα. Η πιο σημαντική καινοτομία εισήχθη - το τεστ ντόπινγκ. Είναι γνωστό ότι οι πρώτες ουσίες που επηρεάζουν την αθλητική απόδοση υπήρχαν και θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ακόμη και πριν από τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Οι μεταπολεμικές επιτυχίες της φαρμακολογίας θα μπορούσαν να μετατρέψουν τους Ολυμπιακούς Αγώνες σε διαγωνισμό για γιατρούς με εξαιρετικά δυσάρεστες συνέπειες για τους αθλητές. Στη συνέχεια, οι εξετάσεις ντόπινγκ βελτιώθηκαν μετά την εφεύρεση νέων απαγορευμένων φαρμάκων.

Εκπρόσωποι 37 ομάδων έφτασαν στη Γκρενόμπλ. Για πρώτη φορά, δύο ξεχωριστές ομάδες γερμανών αθλητών θα μπορούσαν να δουν στους αγώνες - από το GDR και από το FRG. Επίσης, αθλητές από το Μαρόκο έφτασαν στα παιχνίδια για πρώτη φορά. Οι αθλητές αυτής της χώρας έγιναν οι μόνοι εκπρόσωποι της αφρικανικής ηπείρου στους αγώνες.

Η Νορβηγία κατέκτησε την πρώτη θέση στην ανεπίσημη κατάταξη των χωρών όσον αφορά τον αριθμό των μεταλλίων. Η Σοβιετική Ένωση την υστερούσε με ένα μόνο βραβείο. Ο χρυσός απονεμήθηκε στην σοβιετική ομάδα χόκεϋ, καθώς και στην ομάδα του δίαθλου. Υψηλά αποτελέσματα, όπως και στις προηγούμενες Ολυμπιάδες, εμφανίστηκαν από παίκτες από την ΕΣΣΔ. Ο χρυσός κέρδισε ένα ζευγάρι Lyudmila Belousova και Oleg Protopopov, και ασημένιο - Tatiana Zhuk και Alexander Gorelik.

Η τρίτη θέση πήρε τον οικοδεσπότη του διαγωνισμού - τη Γαλλία. Το πραγματικό αστέρι της γαλλικής εθνικής ομάδας ήταν ο σκιέρ Jean-Claude Killy, ο οποίος κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες βγήκαν με αρκετά μετριοπαθή αποτελέσματα, τερματίζοντας στην 9η θέση. Το μοναδικό χρυσό μετάλλιο για την εθνική ομάδα κέρδισε ο σκέιτερ Peggy Fleming. Ένας άλλος σκέιτερ, ο Tim Wood, έγινε ασημένιος μετάλλιος. Οι Αμερικανοί σκέιτερ έλαβαν επίσης πολλά μετάλλια.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες δεν ήταν χωρίς σκάνδαλα. Συγκεκριμένα, λόγω παραβίασης των κανόνων του διαγωνισμού, 4 έλκηθρα από το GDR αποκλείστηκαν, 3 εκ των οποίων είχαν προηγουμένως λάβει ηγετικές θέσεις στον τελικό του διαγωνισμού.