1932 Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στη Λίμνη Πλάσιντ

Βίντεο: 1932 Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στη Λίμνη Πλάσιντ

Βίντεο: Κίνα: Κανονικά θα γίνουν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 2024, Απρίλιος

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1932 πραγματοποιήθηκαν στις Ηνωμένες Πολιτείες, στη λίμνη Placid και έγιναν οι πρώτοι Ολυμπιακοί Αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Βόρεια Αμερική. Πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της παγκόσμιας χρηματοπιστωτικής κρίσης, επομένως ήταν αισθητά κατώτεροι από τους προηγούμενους όσον αφορά τον αριθμό των συμμετεχόντων χωρών και τον αριθμό των αθλητών.

Οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες άρχισαν να διεξάγονται το 1924, ο διαγωνισμός Lake Placid ήταν ο τρίτος στην ιστορία τους. Η παγκόσμια οικονομική κρίση άφησε ένα αξιοσημείωτο αποτύπωμα στην κατοχή τους, ο αριθμός των αθλητών και των συμμετεχόντων χωρών έχει μειωθεί σημαντικά σε σύγκριση με τους Αγώνες του 1928. Συνολικά συμμετείχαν 252 αθλητές από 17 χώρες, με 150 αθλητές να εκπροσωπούν δύο χώρες - τις ΗΠΑ και τον Καναδά.

Στους τρίτους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, παρουσιάστηκαν αθλητικοί κλάδοι όπως bobsleigh, speed skating, cross-country σκι, Nordic gabungan, ski jumping, hockey και figur skating. Οι αγωνιστικές κούρσες και το έλκηθρο σκυλιών παρουσιάστηκαν ως αθλητικά επίδειξης.

Δεν υπήρχαν εκπρόσωποι της Σοβιετικής Ένωσης σε αυτά τα παιχνίδια · άρχισαν να συμμετέχουν στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες μόνο το 1956. Η πρώτη θέση στο ομαδικό γεγονός κέρδισε αθλητές από τις ΗΠΑ με 6 χρυσά, 4 ασημένια και 2 χάλκινα μετάλλια. Η δεύτερη θέση πήγε στους Ολυμπιακούς από τη Νορβηγία: 3 χρυσά, 4 ασημένια και 3 χάλκινα μετάλλια. Η τρίτη θέση πήγε στους Σουηδούς με ένα χρυσό και δύο ασημένια μετάλλια. Συνολικά, εκπρόσωποι δέκα χωρών κέρδισαν Ολυμπιακά μετάλλια.

Μόνο τέσσερις ομάδες συμμετείχαν στο τουρνουά χόκεϊ - οι εθνικές ομάδες των ΗΠΑ, του Καναδά, της Γερμανίας και της Πολωνίας. Για πρώτη φορά, οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν σε ένα παγοδρόμιο, η καναδική ομάδα έγινε ολυμπιονίκης, η δεύτερη θέση πήρε τους αθλητές από τις ΗΠΑ, η τρίτη κέρδισε η Γερμανία.

Στην πίστα του bobsleigh, οι Αμερικανοί δεν είχαν κανένα ισοδύναμο, πήραν όλο το χρυσό, ένα ασήμι και ένα χάλκινο από τα δύο σετ μετάλλια. Αθλητές από τις Ηνωμένες Πολιτείες έπαιξαν εξίσου εντυπωσιακά στο πατινάζ ταχύτητας, παίρνοντας χρυσό και στις τέσσερις αποστάσεις.

Στο σκι αντοχής, η κύρια μάχη για μετάλλια ξεδιπλώθηκε μεταξύ Σουηδών, Φινλανδών και Νορβηγών. Στον σύντομο αγώνα των 15 χιλιομέτρων, οι Σουηδοί πήραν χρυσό και ασήμι, οι Φινλανδοί πήραν το χάλκινο. Στον μαραθώνιο των 50 χιλιομέτρων, οι σκιέρ από τη Φινλανδία κέρδισαν χρυσό και ασήμι και οι Νορβηγοί πήραν χάλκινο. Τέλος, στο σκανδιναβικό σκι, ολόκληρο το βάθρο πήγε στους αθλητές από τη Νορβηγία. Επίσης βασίλευαν στο άλμα σκι, έχοντας κερδίσει και τα τρία μετάλλια.

Ο Karl Schaeffer από την Αυστρία κέρδισε χρυσό μεταξύ των σκέιτερ στο ανδρικό πατινάζ, ενώ η Sonya Henie από τη Νορβηγία κέρδισε μεταξύ των γυναικών. Στο πατινάζ ζευγών, ο χρυσός πήγε στους André Brunet και Pierre Brunet.