Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1976 στο Ίνσμπρουκ

Βίντεο: Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1976 στο Ίνσμπρουκ

Βίντεο: Π.Γκιώνης : Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 2004 ήταν πολύ ξεχωριστοί για εμένα | 27/06/2021 | ΕΡΤ 2024, Ενδέχεται

Οι δωδέκατοι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο Αυστριακό Ίνσμπρουκ από τις 4 έως τις 15 Φεβρουαρίου 1976. Αξίζει να σημειωθεί ότι αρχικά είχαν προγραμματιστεί να πραγματοποιηθούν στο Ντένβερ, αλλά τα αποτελέσματα μιας έρευνας των κατοίκων του Κολοράντο έδειξαν ότι δεν ήθελαν να διεξαχθούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες σε αυτούς. Επομένως, ο Ντένβερ απέσυρε την υποψηφιότητά του. Οι δεύτεροι Ολυμπιακοί Αγώνες είχαν ήδη πραγματοποιηθεί στο Ίνσμπρουκ, οπότε ανάβουν δύο ολυμπιακοί λαμπτήρες.

1123 αθλητές, συμπεριλαμβανομένων 231 γυναικών, από 37 χώρες του κόσμου συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1976. Μεταξύ των νέων σπορ, το πρόγραμμα περιλάμβανε αθλητικό χορό πάγου. Προστέθηκε επίσης μια νέα απόσταση στο πατινάζ ταχύτητας - 1000 μ. Οι άνδρες αγωνίστηκαν για χρυσό σε 8 αθλήματα - δίαθλο, σκι, αλπικό σκι και γρήγορο πατινάζ, χόκεϊ, bobsleigh, αγώνες πατινάζ και luge. Οι γυναίκες συμμετείχαν σε αλπικό σκι, σκι, luge και speed skating, καθώς και πατινάζ - 5 τύποι συνολικά.

Οι περισσότεροι αθλητές εστάλησαν από τα εθνικά γραφεία των ΗΠΑ - 94, τη Σοβιετική Ένωση - 79, Αυστρία - 74. Μόνο 2 άτομα στάλθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες από τα εθνικά γραφεία του Αγίου Μαρίνου, της Δημοκρατίας της Κορέας και της Ουγγαρίας. Οι περισσότεροι αθλητές συμμετείχαν σε σκι αντοχής - 106 άνδρες και 51 γυναίκες.

Η τελετή έναρξης των ΧΙΙ Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στο Ίνσμπρουκ πραγματοποιήθηκε στο ίδιο στάδιο με πριν από 12 χρόνια.

Το κοινό εντυπωσιάστηκε πολύ από τον Αυστριακό Franz Klammer, ο οποίος έπαιξε στην κατηφόρα. Πέρασε την πίστα με μέση ταχύτητα περίπου 103 km / h. Καθ 'όλη τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων, έσπασε περισσότερα από ένα ρεκόρ ταχύτητας, έγινε διάσημος για το θάρρος και το φόβο του.

Η Rosie Mittermeier, ένας αλπικός σκιέρ από τη Γερμανία, ήταν πιο κοντά στον τρίτο «χρυσό» της Ολυμπιακό σε αυτούς τους αγώνες. Σε κατηφόρα και σλάλομ ήταν η καλύτερη, αλλά στο γιγαντιαίο σλάλομ έχασε από την Καναδική Katie Krainer, μόνο 0, 12 δευτερόλεπτα.

2 μετάλλια του υψηλότερου επιπέδου κέρδισαν ένα ζευγάρι από το GDR - Bernhard Germeshausen και Meinhard Nemer. Στην αρχή ήταν οι πρώτοι ανάμεσα στα δύο πληρώματα και στη συνέχεια στη σύνθεση των τεσσάρων. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι luge και bobsledders από το GDR κέρδισαν όλα τα κορυφαία βραβεία στο Ίνσμπρουκ (5 κομμάτια).

Στο πατινάζ, ο Βρετανός John Curry έγινε ο πρωταθλητής Ολυμπιακών.

Οι αθλητές από την ΕΣΣΔ στο XII OWG παρουσίασαν τα καλύτερα. Μόνο για σκι αντοχής, κέρδισαν 4 "χρυσά" (2 για άνδρες και γυναίκες). Ο Biathlete Nikolay Kruglov έφερε 2 χρυσά μετάλλια στην «κουμπαρά» της ρωσικής ομάδας. Ο σκιέρ ταχύτητας Tatyana Averina, εκτός από 2 χρυσά μετάλλια, κέρδισε επίσης 2 χάλκινα μετάλλια. Και η Raisa Smetanina δύο φορές αυτή τη φορά έγινε ολυμπιονίκης και πάλι - ο ασημένιος μετάλλιος.

Οι πρώτοι πρωταθλητές Ολυμπιακών στο χορό πάγου ήταν οι Alexander Gorshkov και Lyudmila Pakhomova. Η Irina Rodnina κέρδισε επίσης ένα χρυσό μετάλλιο στο Ίνσμπρουκ, σε συνδυασμό με τον Alexander Zaitsev.

Στο πατινάζ ταχύτητας, οι σοβιετικοί αθλητές ήταν επίσης καλύτεροι, κερδίζοντας 4 χρυσούς στους 9 (3 - γυναίκες, 1 - άνδρες). Στο χόκεϊ, η εθνική ομάδα της ΕΣΣΔ ήταν επίσης η ισχυρότερη.

Ως αποτέλεσμα, η εθνική ομάδα της Σοβιετικής Ένωσης κέρδισε ρεκόρ πόντων (192) και μετάλλια (27) στην ιστορία του OWG. Χρυσό από αυτά ήταν 13, ασημένια - 6, χάλκινα - 8. Η δεύτερη θέση πήρε η ομάδα της GDR με 135 πόντους και 19 μετάλλια (7 + 5 + 7), η τρίτη - οι ΗΠΑ με 73 πόντους και 10 μετάλλια (3 + 3 + 4).