Βίντεο: Πώς έπαιξε η ρωσική εθνική ομάδα στο Channel One Cup

Βίντεο: Team Russia - Channel One Cup 2018 - Сборная России по хоккею - Кубок Первого канала 2018 2024, Απρίλιος

Το Channel One Cup πραγματοποιείται κάθε χρόνο στη Ρωσία για μεγάλο χρονικό διάστημα. Αυτός ο διαγωνισμός είναι το δεύτερο στάδιο της ευρωπαϊκής περιοδείας χόκεϊ, στην οποία συμμετέχουν παραδοσιακά τέσσερις κορυφαίες ευρωπαϊκές ομάδες: Σουηδία, Ρωσία, Φινλανδία και Τσεχία.

Πώς έπαιξε η ρωσική εθνική ομάδα στο Channel One Cup 2015

Η Euro Hockey Tour είναι ένας επίσημος διαγωνισμός, αλλά η στάση των οπαδών αυτού του αθλητισμού σε ένα τέτοιο γεγονός δεν είναι τόσο σοβαρή όσο, για παράδειγμα, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και ακόμη περισσότερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι ειδικοί του χόκεϊ πιστεύουν ότι η περιοδεία Euro (συμπεριλαμβανομένου του Channel One Cup) είναι εκθεσιακός αγώνας για την προβολή υποψηφίων για την πρώτη ομάδα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος. Ωστόσο, είναι σύνηθες για τους παίκτες του χόκεϋ να κερδίζουν τη ρωσική σκηνή, γιατί είναι πολύ καλή δουλειά να ευχαριστούμε τους Ρώσους οπαδούς.

Το 2015, το Channel One Cup πραγματοποιήθηκε στη Μόσχα από τις 17 έως τις 20 Δεκεμβρίου. Ο εναρκτήριος αγώνας του τουρνουά πραγματοποιήθηκε στο νέο "Arena of Legends", το οποίο μπορεί να φιλοξενήσει πάνω από δώδεκα χιλιάδες θεατές. Στο πρώτο παιχνίδι, ομάδες από τη Ρωσία και τη Σουηδία συναντήθηκαν. Οι πτέρυγες του Oleg Znark δεν μπορούν να προσθέσουν αυτή τη συνάντηση στο περιουσιακό τους στοιχείο, καθώς οι Σκανδιναβοί ξεπέρασαν με αυτοπεποίθηση τους Ρώσους με σκορ 4-1. Παρά το γεγονός ότι η ρωσική ομάδα άνοιξε το σκορ στον αγώνα, η νίκη για τους οικοδεσπότες δεν καταγράφηκε. Αξίζει να σημειωθεί το γενικό ξεθωριασμένο παιχνίδι των Ρώσων παικτών χόκεϋ με πολλά λάθη.

Στη δεύτερη συνάντηση του τουρνουά, η ρωσική εθνική ομάδα αποκαταστάθηκε, νικώντας τη φινλανδική ομάδα με σκορ 8 - 1. Οι χρεώσεις του Oleg Znark έπαιξαν αυτό το παιχνίδι επιθετικά και συλλέχθηκαν από τα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα, μετά από 12 λεπτά, τέσσερα γκολ ήταν στο γκολ του Suomi Στη συνέχεια, οι Ρώσοι συνέχισαν τις καρποφόρες ενέργειές τους και έφεραν τη συνάντηση σε τακτική.

Στον τελικό αγώνα του τουρνουά, η ρωσική εθνική ομάδα έπρεπε να νικήσει την Τσεχική Δημοκρατία στον κύριο χρόνο για να πάρει την πρώτη θέση στο Channel One Cup του 2015. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη. Οι Ρώσοι έχασαν 2 - 4, αν και ηγήθηκαν κατά τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου 2 - 1. Οι Τσέχοι κατάφεραν ακόμη να καταλάβουν την πρωτοβουλία στα δεύτερα είκοσι λεπτά και να σκοράρουν τρεις φορές. Στην τρίτη περίοδο, οι Ρώσοι παίκτες χόκεϊ είχαν πιθανότητες να ανακτήσουν και ακόμη και να κερδίσουν, αλλά ο τερματοφύλακας της τσεχικής εθνικής ομάδας Dominik Furch έδειξε τον εαυτό του άξιο.

Ως αποτέλεσμα, από τους τρεις αγώνες στο Channel One Cup του 2015, η ρωσική εθνική ομάδα κέρδισε μόνο μία νίκη επί των φινλανδών παικτών χόκεϋ, ενώ οι εθνικές ομάδες της Σουηδίας και της Τσεχικής Δημοκρατίας αποδείχθηκαν ισχυρότερες. Ως αποτέλεσμα: η ρωσική ομάδα δεν πήρε την πρώτη θέση στο τουρνουά και όλες οι άλλες θέσεις του τουρνουά δεν μπορούν να θεωρηθούν άξιες.