Europa League 2015-2016: αναθεώρηση του αγώνα Fenerbahce - Lokomotiv

Βίντεο: Europa League 2015-2016: αναθεώρηση του αγώνα Fenerbahce - Lokomotiv

Βίντεο: 2015 - 2016 История Лиги Европы Фенербахче ● ЧАСТЬ 1 2024, Ενδέχεται

Οι αγώνες του UEFA Europa League 1/16 ξεκίνησαν στις 16 Φεβρουαρίου. Για τους Ρώσους οπαδούς ποδοσφαίρου, η πρώτη αντιπαράθεση πλέι-οφ είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Η πρωτεύουσα "Lokomotiv" πήγε στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει το "Fenerbahce".

Σε αντίθεση με τις προσδοκίες ορισμένων εμπειρογνωμόνων ποδοσφαίρου, ο αγώνας μεταξύ Fenerbahce και Lokomotiv ξεκίνησε με ήρεμο ρυθμό. Οι Τούρκοι ποδοσφαιριστές δεν ασκούσαν πίεση στο γήπεδο, όπως συμβαίνει συνήθως για τους οικοδεσπότες. Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά της συνάντησης θυμήθηκαν μόνο μία ευκαιρία να σκοράρει. Ο εμπρός "Fenerbahce" Ρόμπιν Βαν Πέρσι με μια αρθρωτή τροφή δεν μπόρεσε να φέρει την μπάλα στο τέρμα. Στη συνέχεια, οι Τούρκοι συνέχισαν να χρησιμοποιούν πλευρικές τροφοδοσίες, μία από τις οποίες εξακολουθεί να στέφεται με γκολ.

Στο 18ο λεπτό του αγώνα, ο μέσος Fenerbahce Souza απάντησε στο κουβούκλιο στην περιοχή του τερματοφύλακα. Ο παίκτης του κλαμπ της Κωνσταντινούπολης έστειλε τη μπάλα στο γκολ του "Loko" με το κεφάλι του. Ο Guilherme δεν είχε την ευκαιρία να αποτρέψει το χτύπημα, αλλά ο τερματοφύλακας Lokomotiv δεν έπαιξε στην έξοδο τη στιγμή της ίδιας της σερβίς, η οποία προκαθοριστεί το άνοιγμα του σκορ στο παιχνίδι.

Μετά το γκολ, το παιχνίδι ηρέμησε. Οι ποδοσφαιριστές του Lokomotiv δεν μπόρεσαν να αυξήσουν σημαντικά την επίθεση πριν από το διάλειμμα, γεγονός που έδειξε την αδύναμη ετοιμότητα του συλλόγου να ξαναρχίσει τη σεζόν. Οι Τούρκοι ποδοσφαιριστές επίσης δεν δημιούργησαν σκορ στις πύλες των Μοσχοβιτών, παρόλο που είχαν ένα σαφές εδαφικό πλεονέκτημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν υπήρξε ποιοτική βελτίωση στο παιχνίδι του Lokomotiv, και οι παίκτες της Fenerbahce συνέχισαν να τονίζουν ότι απειλούν το γκολ του αντιπάλου με τροφές αλόγων στην περιοχή του πέναλτι. Εδαφικά, οι Τούρκοι παίκτες έχουν ξεπεράσει τον αντίπαλο. Σε όλες τις γραμμές, το "Fenerbahce" φαινόταν πιο δυνατό από τους Ρώσους παίκτες.

Αρκετά λογικό αποτέλεσμα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν το δεύτερο γκολ εναντίον της Guilherme, που σκόραρε το ίδιο Souza. Ο Βραζιλιάνος έκανε ένα διπλό με ένα άλλο χτύπημα από τα όρια του τερματοφύλακα μετά από ένα αρθρωτό πέρασμα. Το σκορ σημείωσε απογοητευτικό 2: 0 όχι υπέρ των οικοδεσποτών. Η Σουζά σημείωσε το δεύτερο γκολ στο 72ο λεπτό.

Μετά από μια χαμένη μπάλα, η Λόκο φαινόταν λιγοστή και βαρετή επίθεση. Η γηπεδούχος ομάδα θα μπορούσε να είχε σκοράρει. Ήταν ιδιαίτερα ανησυχητικό ήδη σε αποζημιωμένο χρόνο. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας Guilherme και το δοκάρι έπαιξαν για τους φιλοξενούμενους.

Το τελικό σκορ του αγώνα 2: 0 υπέρ του "Fenerbahce" αντικατοπτρίζει το πραγματικό πλεονέκτημα των οικοδεσποτών. Τώρα οι χρεώσεις του Igor Cherevchenko θα έχουν έναν αγώνα επιστροφής στη Μόσχα σε μια εβδομάδα.