Καλοκαιρινά Ολυμπιακά Αθλήματα: Ποδόσφαιρο

Βίντεο: Καλοκαιρινά Ολυμπιακά Αθλήματα: Ποδόσφαιρο

Βίντεο: Ολυμπιακά Αθλήματα 2024, Απρίλιος

Σήμερα το ποδόσφαιρο είναι το πιο τεράστιο και πιο δημοφιλές άθλημα στον πλανήτη μας. Η επίσημη ημερομηνία γέννησής του θεωρείται το 1863, και για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες, το ποδόσφαιρο εμφανίστηκε 37 χρόνια μετά από αυτήν την ημερομηνία. Ήταν στο Παρίσι, στους δεύτερους αγώνες μετά την αναβίωση της Ολυμπιακής παράδοσης.

Η Διεθνής Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου (FIFA), η οποία διοργανώθηκε το 1904, είναι υπεύθυνη για τη διοργάνωση των Ολυμπιακών τουρνουά ποδοσφαίρου. Αυτή η οργάνωση θεωρεί ότι οι ποδοσφαιρικοί αγώνες των δύο θερινών Ολυμπιάδων (στο Παρίσι και το Σαιντ Λούις) δεν είναι επίσημοι, αλλά μόνο εκθεσιακοί, καθώς δεν συμμετείχαν εθνικές ομάδες, αλλά ανεξάρτητες ομάδες συλλόγων. Ως εκ τούτου, η αντίστροφη μέτρηση των τουρνουά ποδοσφαίρου στους θερινούς αγώνες της FIFA ξεκινά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες με τον τρίτο σειριακό αριθμό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε το 1908 στο Λονδίνο.

Οι Βρετανοί έγιναν επίσης οι πρώτοι Ολυμπιακοί πρωταθλητές σε αυτό το άθλημα, είναι ο ισχυρότερος στο τουρνουά οκτώ εθνικών ομάδων. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Γαλλία σε αυτό το τουρνουά εκπροσωπήθηκε ταυτόχρονα από δύο ομάδες - αυτό ήταν το μόνο προηγούμενο στην ιστορία. Οι βρετανικές ποδοσφαιρικές ομάδες, μαζί με τις ουγγρικές, εξακολουθούν να είναι οι πιο επιτυχημένες Ολυμπιακές ομάδες - κέρδισαν χρυσά μετάλλια τρεις φορές. Ενώ οι Βραζιλιάνοι, ήδη πέντε φορές παγκόσμιοι πρωταθλητές σε αυτό το άθλημα, δεν έχουν γίνει ποτέ οι πρώτοι στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Είναι περίεργο το γεγονός ότι οι ποδοσφαιριστές της ΕΣΣΔ δεν τους επέτρεψαν να λάβουν βραβεία δύο φορές - το 1976 στο Μόντρεαλ, η σοβιετική εθνική ομάδα νίκησε τους Βραζιλιάνους στο παιχνίδι για τα χάλκινα μετάλλια, και το 1988 στη Σεούλ τους νίκησαν στον τελικό αγώνα. Η ΕΣΣΔ κέρδισε δύο φορές χρυσά μετάλλια στο τουρνουά του Ολυμπιακού ποδοσφαίρου και τρεις φορές έγινε χάλκινο μετάλλιο.

Σύμφωνα με τους κανόνες της FIFA, επιβάλλονται περιορισμοί ηλικίας στους παίκτες των Ολυμπιακών ομάδων - καθένας από αυτούς, εκτός από τρεις παίκτες, δεν πρέπει να είναι άνω των 23 ετών. Ως εκ τούτου, τα ολυμπιακά τουρνουά δεν συγκεντρώνουν τους ισχυρότερους παίκτες και θεωρούνται λιγότερο διακεκριμένοι αγώνες από ό, τι τα παγκόσμια και ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Από τους θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες XXVI στην Ατλάντα, που πραγματοποιήθηκαν το 1996, στο τουρνουά ποδοσφαίρου γυναικών συμπεριλήφθηκαν επίσης στο πρόγραμμα. Στα τέσσερα φόρουμ που πέρασαν κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, το πλεονέκτημα των αθλητών των ΗΠΑ ήταν αναμφισβήτητο - έγιναν πρωταθλητές τρεις φορές και μία φορά, σε επιπλέον χρόνο, έχασαν την πρώτη θέση από τους αντιπάλους τους από τη Νορβηγία.