Πώς είναι φιλικοί αγώνες χόκεϊ

Βίντεο: Πώς είναι φιλικοί αγώνες χόκεϊ

Βίντεο: USA 2-3 Canada - Men's Ice Hockey Gold Medal Match | Vancouver 2010 Winter Olympics 2024, Απρίλιος

Ένας φιλικός αγώνας χόκεϋ είναι ένα παιχνίδι που δεν επηρεάζει τη θέση ενός συλλόγου στην κατάταξη. Γι 'αυτό για τους συμμετέχοντες το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο σημαντικό όσο η διαδικασία του ίδιου του παιχνιδιού. Τέτοιοι αγώνες είναι απαραίτητοι για να αποκτήσουν οι παίκτες εμπειρία πριν από υπεύθυνα παιχνίδια.

Τα φιλικά συνήθως πραγματοποιούνται πριν από την άμεση έναρξη της κανονικής σεζόν ή εκτός εποχής, έτσι ώστε οι παίκτες του κλαμπ να παραμένουν στην κορυφή της φόρμας τους. Αυτά είναι ένα είδος παιχνιδιού προπόνησης ελέγχου που πραγματοποιείται τόσο μεταξύ συλλόγων όσο και μεταξύ εθνικών ομάδων. Ο κύριος στόχος τέτοιων συναντήσεων είναι να εκπαιδεύσει ομαδική εργασία και τακτική, να επεξεργαστεί συγκεκριμένους συνδυασμούς. Τέτοια παιχνίδια βοηθούν το προπονητικό προσωπικό να καθορίσει την τελική σύνθεση της ομάδας. Ένας φιλικός αγώνας μπορεί επίσης να είναι καθαρά φιλανθρωπικός. Σε αυτήν την περίπτωση, οι θρυλικοί παίκτες χόκεϋ ή ακόμη και διάσημοι πολιτικοί συνήθως βγαίνουν στον πάγο. Όλα τα χρήματα από τις πωλήσεις εισιτηρίων για αυτούς τους αγώνες πηγαίνουν σε φιλανθρωπικούς σκοπούς. Ένα φιλικό παιχνίδι διαφέρει από τη συνηθισμένη πίστη στους κανόνες του. Για παράδειγμα, ο διαιτητής μπορεί να συγχωρήσει τους παίκτες για μικρές παραβιάσεις των κανόνων και να μην τους στείλει στο πλαίσιο του πέναλτι. Ο αγώνας αποτελείται από τρεις περιόδους, κάθε μία από τις οποίες έχει 20 λεπτά καθαρού χρόνου. Υπάρχουν διαλείμματα μεταξύ περιόδων, συνήθως διαρκούν 15 λεπτά. Ταυτόχρονα, έξι παίκτες χόκεϊ μπορούν να βρίσκονται στον πάγο από την πλευρά μιας ομάδας: έναν τερματοφύλακα και πέντε παίκτες γηπέδου. Ο τερματοφύλακας κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού μπορεί να αντικατασταθεί από έναν έκτο παίκτη γηπέδου. Επιτρέπεται αλλαγή παικτών στον αγώνα. Είναι δυνατό κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθώς και σε παύσεις κατά τη διάρκεια διακοπών του χρόνου. Εάν μετά το τέλος του κανονικού χρόνου το παιχνίδι τελειώσει με ισοπαλία, ο διαιτητής καλεί υπερωρίες, δηλαδή, προσθέτει, κατά κανόνα, 10 λεπτά. Σε περίπτωση που μετά την παράταση, ο νικητής δεν είναι αποφασισμένος, οι ομάδες ξεπερνούν τα πέναλτι - ελεύθερες βολές. Ωστόσο, οι υπερωρίες, όπως οι πυροβολισμοί, δεν είναι καθόλου απαραίτητες σε έναν φιλικό αγώνα. Η ανάγκη τους συζητείται ξεχωριστά πριν από την έναρξη του παιχνιδιού. Νικητής του φιλικού αγώνα είναι η ομάδα που κατάφερε να πετύχει τα περισσότερα γκολ στο γκολ του αντιπάλου.