Καλοκαιρινά Ολυμπιακά Αθλήματα: Τένις

Βίντεο: Καλοκαιρινά Ολυμπιακά Αθλήματα: Τένις

Βίντεο: Ολυμπιακά Αθλήματα - Ενόργανη Γυμναστική 2024, Ενδέχεται

Ο πρόδρομος του σύγχρονου τένις ήταν γήπεδο τένις, οι κανόνες για τους οποίους αναπτύχθηκαν το 1858 στην Αγγλία. Ταυτόχρονα, δημιουργήθηκε το πρώτο γήπεδο. Το τένις συμπεριλήφθηκε στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων το 1896. Ωστόσο, από το 1924 έως το 1988, δεν υπήρχαν διαγωνισμοί σε αυτό το άθλημα με τη μορφή των Ολυμπιακών.

Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει 2 αντιπάλους ή 2 ζεύγη παικτών.

Οι παίκτες του τένις πρέπει να χτυπήσουν την μπάλα στην πλευρά του αντιπάλου με ρακέτα και να προσπαθήσουν να το κάνουν έτσι ώστε ο αντίπαλος να μην το χτυπήσει.

Το παιχνίδι ξεκινά με ένα σερβίς, το δικαίωμα στο οποίο περνάει από έναν παίκτη του τένις στον άλλο κατά τη διάρκεια του αγώνα. Για να εξυπηρετήσετε την μπάλα, πρέπει να σταθείτε πίσω από την πίσω γραμμή στο διαχωριστικό και να στείλετε τη μπάλα με τη ρακέτα διαγώνια στην αντίθετη πλευρά του γηπέδου. Η μπάλα δεν πρέπει να χτυπήσει τα δίχτυα ή εκτός ορίων. Εάν συμβεί αυτό, ο αθλητής έχει μια δεύτερη προσπάθεια. Μόλις ένας από τους παίκτες πάρει ένα σημείο, ο διακομιστής αλλάζει.

Κάθε βαθμός αυξάνει το σκορ του παίκτη. Μετά το 0 έρχεται 15, μετά το 30 και το 40. Για να κερδίσετε ένα παιχνίδι, πρέπει να κερδίσετε 1 επιπλέον σέρβις από τον αντίπαλό σας εάν έχει 30 ή λιγότερους πόντους. Όταν καθένας από τους παίκτες έχει 40 πόντους, για να κερδίσετε, πρέπει να κερδίσετε ένα πλεονέκτημα από 2 σερβίς.

Εάν, μετά από ένα χτύπημα εκτός από το σέρβις, η μπάλα αγγίξει το δίχτυ και πέσει στο γήπεδο του παίκτη, ένας βαθμός απονέμεται στον αντίπαλό του.

Για να κερδίσετε ένα σετ, πρέπει να κερδίσετε 6 παιχνίδια. Όταν το σκορ είναι 6: 5, παίζεται ένα επιπλέον παιχνίδι, εάν το σκορ είναι 7: 5, το σετ θεωρείται ολοκληρωμένο. Όταν κάθε παίκτης έχει 6 νίκες στα παιχνίδια, παίζεται ισοπαλία.

Σε αυτήν την περίπτωση, η αλλαγή περνά από δύο μερίδες. Πρέπει να κερδίσετε τουλάχιστον 7 πόντους με πλεονέκτημα 2 ή περισσότερων πόντων. Δεν υπάρχει χρόνος για ισοπαλία. Διαρκεί μέχρι να κερδίσει ένας από τους αθλητές. Μετά από κάθε 6 πόντους, οι παίκτες αλλάζουν γήπεδα.

3 ή 5 σετ σχηματίζουν έναν αγώνα. Για να κερδίσετε το παιχνίδι, πρέπει να κερδίσετε σε 2 ή 3 σετ για έναν αγώνα 3 και 5 σετ, αντίστοιχα.

Για ένα μόνο παιχνίδι, χρησιμοποιείται ένα γήπεδο μήκους 23,8 m και πλάτους 8,2 m. Ένα δίχτυ τεντώνεται κατά μήκος του κέντρου του, το οποίο χωρίζει το γήπεδο σε δύο ίσα μέρη. Το ύψος του διχτυού στο κέντρο είναι 91,4 cm και το ύψος των ραφιών είναι 107 cm.

Το βάρος της μπάλας, που ρίχνεται από τους παίκτες, κυμαίνεται από 56,7 g έως 58,5 g. Η διάμετρος της είναι περίπου 6, 541-6, 858 cm.

Τα ακόλουθα πρότυπα καθορίζονται για ρακέτες τένις: το μήκος τους δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 73, 66 cm και η διάμετρος είναι αποδεκτή έως 31, 75 cm.

Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού, οι συμμετέχοντες χωρίζονται έτσι ώστε οι 16 παίκτες τένις με την καλύτερη βαθμολογία και οι παίκτες από την ίδια χώρα να συναντηθούν το συντομότερο δυνατόν.