Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1960 στη Ρώμη

Βίντεο: Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1960 στη Ρώμη

Βίντεο: Ολυμπιακοί αγώνες πυγμαχία Ρώμη 1960. Ιταλική ομάδα. 2024, Απρίλιος

Οι 17οι θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες πραγματοποιήθηκαν στη Ρώμη το 1960 από τις 25 Αυγούστου έως τις 11 Σεπτεμβρίου. Τέσσερα χρόνια νωρίτερα, η ιταλική επαρχία Cortina d'Ampezzo είχε ήδη φιλοξενήσει τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά το καλοκαίρι πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά, οπότε οι Ιταλοί υποδέχτηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό.

Οι θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του 1960 παρακολούθησαν 5338 αθλητές από 83 χώρες. Η Ολυμπιακή φλόγα φωτίστηκε από τον 18χρονο δρομέα Giancarlo Paris, ο οποίος επιλέχθηκε ως νικητής του σταυρού, που πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε νεαρούς Ιταλούς αθλητές. Ο Πρόεδρος της Ιταλίας Giovanni Gronchi έκανε ομιλία στην τελετή έναρξης των Αγώνων.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των θερινών Ολυμπιακών Αγώνων XVII, η εθνική ομάδα της ΕΣΣΔ κατέλαβε την πρώτη θέση στον αριθμό των βραβείων στην κατάταξη της ομάδας. Αθλητές από τη Σοβιετική Ένωση κέρδισαν 43 χρυσά, 29 ασημένια και 31 χάλκινα μετάλλια. Η δεύτερη θέση πήρε τους Ολυμπιονίκες από τις ΗΠΑ - 34 χρυσά μετάλλια, 21 ασημένια και 16 χάλκινα μετάλλια. Οι οικοδεσπότες των Ολυμπιακών ανέβηκαν στο τρίτο βήμα, έχοντας κερδίσει 13 χρυσά, 10 ασημένια και 13

χάλκινα βραβεία, που ήταν η αναμφισβήτητα επιτυχία των Ιταλών αθλητών.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Ρώμης, οι Σοβιετικοί αθλητές είχαν πολύ καλή απόδοση, έχοντας κερδίσει 15 από τα 16 μετάλλια στην καλλιτεχνική γυμναστική. Η γυμναστική Larisa Latynina έλαβε 6 βραβεία - τρία χρυσά, δύο ασημένια και ένα χάλκινο.

Οι άρση βαρών που εκπροσωπούν τη Σοβιετική Ένωση έδειξαν μια χαρά. Ο Γιούρι Βλάσοφ αναδείχθηκε ο καλύτερος αθλητής της χρονιάς. Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού, έβαλε Ολυμπιακούς δίσκους και στις τρεις κινήσεις για αθλητές βαρέων βαρών. Σε καθαρό και τρελό και παντού, τα ρεκόρ που έθεσε ήταν επίσης παγκόσμια ρεκόρ.

Ο κωπηλάτης Vyacheslav Ivanov επανέλαβε την επιτυχία του στη Μελβούρνη, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο σε σόλο. Οι άλλοι κωπηλάτες μας ήταν επίσης επιτυχημένοι. Οι Oleg Golovanov και Valentin Boreiko από το Λένινγκραντ ήταν οι πρώτοι που τερμάτισαν την απόσταση σε κωπηλασία διπλής σειράς. Ο Μουσκοβίτης Αντωνίνα Σερεντίνα κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια στο καγιάκ. Κανό από τη Λευκορωσία Leonid Geishtor και Sergey Makarenko κέρδισαν τον αγώνα των 1000 μέτρων.

Οι καλύτεροι αθλητικοί αγώνες μεταξύ γυναικών ήταν: Lyudmila Shevtsova (Dnepropetrovsk) - στον αγώνα των 800 μέτρων. Irina Press (Λένινγκραντ) - 80 μέτρα εμπόδια. Vera Krepkina (Κίεβο) - μακρύ άλμα; Tamara Press - βολή Nina Ponomareva - δισκοβολία Elvira Ozolina - ρίψη ακοντίου. Χωρίς εξαίρεση, όλοι οι σοβιετικοί αθλητές που κέρδισαν τους Ολυμπιακούς έκαναν νέα Ολυμπιακά ρεκόρ.

Η τελετή λήξης των θερινών Ολυμπιακών Αγώνων του 1960 στη Ρώμη πραγματοποιήθηκε παρουσία 90.000 θεατών που χαιρέτησαν τους σημαιοφόρους με τις σημαίες των χωρών που συμμετείχαν στην εκδήλωση. Αποχαιρετιστηριακές ομιλίες, μια στρατιωτική μπάντα, μια επίσημη πορεία, η αργή εξαφάνιση της Ολυμπιακής φλόγας - έτσι οι Ολυμπιακοί Αγώνες στη Ρώμη έπεσαν στην ιστορία.