Copa America 2016: επισκόπηση της συνάντησης Εκουαδόρ-Περού

Βίντεο: Copa America 2016: επισκόπηση της συνάντησης Εκουαδόρ-Περού

Βίντεο: Εκουαδόρ - Περού 2-2 /2η αγ. Copa América Centenario 2016 {8-6-2016} 2024, Ενδέχεται

Η αντιπαράθεση μεταξύ των εθνικών ομάδων του Εκουαδόρ και του Περού στο δεύτερο γύρο του ομαδικού σταδίου του Κουαρτέτου Β ήταν καθοριστική για τις δύο ομάδες. Αυτές οι ομάδες, σύμφωνα με τις προβλέψεις εμπειρογνωμόνων, έπρεπε να αγωνιστούν για τη δεύτερη θέση στην ομάδα όπου παίζει η Βραζιλία.

Ο αγώνας μεταξύ των εθνικών ομάδων του Περού και του Ισημερινού αποδείχθηκε συναρπαστικός και έντονος. Παρά το γεγονός ότι οι Ισημερινοί είχαν στατιστικό πλεονέκτημα, η συνάντηση πραγματοποιήθηκε ως αντιπαράθεση μεταξύ εντελώς ίσων ομάδων. Οι ποδοσφαιριστές του Ισημερινού είχαν διπλάσιες πιθανότητες να χτυπήσουν το γκολ των αντιπάλων (18 έναντι 9), ενώ μόνο κάθε τρίτο λάκτισμα κάθε ομάδας έφτασε στη γραμμή τέρματος. Στην κατοχή της μπάλας, το πλεονέκτημα ήταν από την πλευρά των Εκουαδόρ (56% έως 44%). Ωστόσο, το αποτέλεσμα του αγώνα καθορίζεται από τους αριθμούς στον πίνακα αποτελεσμάτων και όχι από τα στατιστικά στοιχεία.

Ήδη στο 5ο λεπτό της συνάντησης, το σκορ άνοιξε το Περού. Ο Christian Cueva δεν άφησε καμία ευκαιρία για τον τερματοφύλακα του Εκουαδόρ Alexander Dominguez. Στο 13ο λεπτό, ο Έντισον Φλόρες κατάφερε να διπλασιάσει το προβάδισμα της εθνικής ομάδας του Περού. Μετά την παραχώρηση δύο γκολ, φάνηκε ότι η εθνική ομάδα του Ισημερινού είχε ελάχιστες πιθανότητες να κερδίσει τουλάχιστον μερικούς πόντους στον αγώνα, αλλά το ποδόσφαιρο είναι συχνά απρόβλεπτο.

Οι ποδοσφαιριστές του Ισημερινού στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου άρχισαν να ενεργούν πιο ενεργά, με αποτέλεσμα ένα γκολ από τον Enner Valencia έξι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μισού της συνάντησης. Έχοντας λάβει ένα πέρασμα στην περιοχή του πέναλτι, ο Εκουαδόρ πυροβόλησε με ακρίβεια τον τερματοφύλακα της εθνικής ομάδας του Περού, αφήνοντας τον τελευταίο σε καμία περίπτωση. Οι ομάδες έφυγαν για το διάλειμμα με το πλεονέκτημα των Περουβών σε ένα γκολ.

Το δεύτερο μισό της συνάντησης ξεκίνησε με ένα μικρό πλεονέκτημα των Εκουαδόρ. Αυτό οφειλόταν στο σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων. Η πρωτοβουλία των επιτιθέμενων παικτών ανταμείφθηκε ήδη στο 48ο λεπτό. Ο Miller Bolaños συγκρίνει τους αριθμούς στον πίνακα αποτελεσμάτων - 2: 2.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι ομάδες δεν μπόρεσαν να χτυπήσουν το γκολ του άλλου, αν και είχαν καλές πιθανότητες για αυτό. Το τελικό σκορ του αγώνα 2: 2 φαίνεται δίκαιο. Οι Περουβιανοί ξεκίνησαν τη συνάντηση καλά, και οι παίκτες του Ισημερινού κατάφεραν να δείξουν τον χαρακτήρα τους και να γυρίσουν την παλίρροια της αντιπαράθεσης.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της συνάντησης, οι παίκτες του Περού κερδίζουν τέσσερις πόντους μετά από δύο γύρους, οι Εκουαδόρ έχουν δύο πόντους. Ωστόσο, οι πιθανότητες των τελευταίων να προκριθούν από το γκρουπ φαίνονται πιο προτιμητέες, καθώς στον τελικό αγώνα του Ομίλου Β, οι αντίπαλοι του Εκουαδόρ θα είναι η εθνική ομάδα της Αϊτής, και οι Περουβιανοί θα παίξουν με τη Βραζιλία.