America's Cup 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Εκουαδόρ - Αϊτή

Βίντεο: America's Cup 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Εκουαδόρ - Αϊτή

Βίντεο: America's Cup 1995 (1/2) 2024, Απρίλιος

Η εθνική ομάδα της Αϊτής ήταν ένα σαφές αουτσάιντερ στο Copa America 2016. Έχοντας χάσει και τους δύο πρώτους αγώνες στον Όμιλο Β, οι Αϊτινοί στην τελική τους συνάντηση αντιμετώπισαν τους παίκτες του Εκουαδόρ, για τους οποίους μια νίκη θα μπορούσε να είχε επισημοποιήσει την έξοδο στη φάση του πλέι οφ.

Οι παίκτες της εθνικής ομάδας του Εκουαδόρ ξεκίνησαν το παιχνίδι πιο ενεργά. Ήδη στα πρώτα δέκα λεπτά της συνάντησης, οι Εκουαδόρ δημιούργησαν πολλές επικίνδυνες στιγμές στις πύλες της εθνικής ομάδας της Αϊτής. Και ήδη στο 11ο λεπτό η πρώτη μπάλα ήταν στο δίχτυ. Ο Christian Noboa έκανε ένα ακριβές πέρασμα στον Enner Valencia, ο οποίος πέτυχε το γκολ των Αϊτών από έξω από την περιοχή του πέναλτι, ανοίγοντας το σκορ στον αγώνα. Η εθνική ομάδα του Εκουαδόρ πήρε το προβάδισμα 1: 0.

Στο 20ο λεπτό, η Enner Valencia ενήργησε ως βοηθός. Μετά τον θόλο του στην περιοχή του πέναλτι, ο Haimen Iovi μετέφερε εύκολα την μπάλα στο κενό δίχτυ. Η εθνική ομάδα του Ισημερινού τυποποίησε γρήγορα το πλεονέκτημά τους σε δύο γκολ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι στο 28ο λεπτό, η εθνική ομάδα της Αϊτής που εκπροσωπείται από τον Jerome θα μπορούσε να παίξει ένα γκολ. Το δοκάρι του χτύπησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Εκουαδόρ αύξησαν το πλεονέκτημά τους. Ο Christian Noboa, γνωστός στους Ρώσους οπαδούς, στο 57ο λεπτό έφερε το σκορ σε ένα συντριπτικό - 3: 0 υπέρ του Εκουαδόρ.

Στο 78ο λεπτό, ο Ένερ Βαλένθια έδωσε τη δεύτερη του βοήθεια στον αγώνα. Αυτή τη φορά βοηθούσε τον αδερφό του Αντόνιο. Το σκορ 4: 0 ήταν το τελικό σκορ για τη συνάντηση μεταξύ Εκουαδόρ και Αϊτής.

Η νίκη των Εκουαδόρ έφερε αυτή την ομάδα στη δεύτερη θέση του Ομίλου Β. Ταυτόχρονα, η εθνική ομάδα της Βραζιλίας, η οποία έχασε από τους Περουβιανούς στο δεύτερο αγώνα του ίδιου γκρουπ, δεν την έκανε καθόλου στα πλέι οφ.

Στους προημιτελικούς, η εθνική ομάδα του Ισημερινού θα συναντηθεί με τους οικοδεσπότες του τουρνουά - την ομάδα των ΗΠΑ, και οι Αϊτινοί θα φύγουν από το τουρνουά μετά από τρεις ήττες.