Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Ιταλία

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Ιταλία

Βίντεο: Λάμψη και γοητεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ντουμπάι … 2024, Ενδέχεται

Μετά από τρεις νίκες στους πρώτους αγώνες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί πάγου του 2019, η ρωσική εθνική ομάδα στον τέταρτο γύρο του προκαταρκτικού σταδίου του ομίλου Μπρατισλάβα αντιτάχθηκε από την ιταλική εθνική ομάδα. Πριν από την έναρξη της συνάντησης, οι Ρώσοι θεωρούνταν ανεπιφύλακτοι φαβορί, επειδή το επίπεδο του χόκεϊ στη Ρωσία και την Ιταλία διαφέρει σημαντικά.

Πριν από τον αγώνα με τη ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου, ορισμένοι Ιταλοί παίκτες παραδέχτηκαν ότι η ήττα 1: 5 θα ήταν αποδεκτή για την εθνική ομάδα τους. Φυσικά, οι Ιταλοί αθλητές πήγαν στον ιστότοπο ως διαβόητοι εξωτερικοί, αλλά το χόκεϊ είναι ένα απρόβλεπτο άθλημα, οπότε οι αντίπαλοί μας δεν παραιτήθηκαν από την ελπίδα να αναπληρώσουν τους πόντους τους.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν τον αγώνα ενεργά. Ήδη μετά από 31 δευτερόλεπτα, ο Νικήτα Ζαΐτσεφ χτύπησε την πύλη των Ιταλών με το χτύπημά του. Αφού κέρδισε πλάγιο σε μια ξένη ζώνη, ο Νικήτα Γκούσεφ έβγαλε μια εξαιρετική πάσα στον αμυντικό του Τορόντο, μετά το οποίο άνοιξε το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων.

Το δεύτερο γκολ στον αγώνα σημείωσε και πάλι η ρωσική αμυντική ομάδα. Αυτή τη φορά ο Dinar Khafizullin στο 9ο λεπτό, μετά από τα περάσματα των Gusev και Kucherov χτύπησαν το ιταλικό γκολ. Μετά από δύο παραδοχές πλύσης, η ιταλική εθνική ομάδα είχε τη δική της στιγμή, αλλά το χτύπημα μετά τη ρίψη του Mike Rose έπληξε τη θέση του Andrei Vasilevsky.

Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, το κοινό είδε δύο ακόμη γκολ να εκτελούνται από τους Ρώσους. Αυτή τη φορά, η ομάδα της Ουάσιγκτον πρωτεύουσα σκόραρε. Πρώτον, ο Evgeny Kuznetsov άνοιξε το σκορ για τα γκολ του στο τουρνουά μετά το πέρασμα του Alexander Barabanov από το γκολ στο 14ο λεπτό, και ο Alexander Ovechkin σκόραρε τρία λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου. Το τελικό σκορ μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά είναι 4: 0 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας.

Στη δεύτερη περίοδο, οι κατηγορίες της Ilya Vorobyov συνέχισαν να νικώνουν την ιταλική εθνική ομάδα. Χρειάστηκαν λιγότερο από τριάντα δευτερόλεπτα στο δεύτερο τμήμα του παιχνιδιού για να γίνει το σκορ 5: 0. Ο Evgeny Kuznetsov έφυγε ένας προς έναν με τον τερματοφύλακα και έστειλε με ακρίβεια ένα κέλυφος ανάμεσα στις ασπίδες του τερματοφύλακα. Στο 7ο λεπτό, ο επίκεντρος της "Ουάσιγκτον" ενήργησε ως βοηθός, κάνοντας μια μετάθεση στον αρχηγό της εθνικής μας ομάδας. Η Ilya Kovalchuk εκμεταλλεύτηκε επιδέξια το πέρασμα του Kuznetsov, χτυπώντας τον στόχο της ιταλικής εθνικής ομάδας για έκτη φορά.

Η ρωσική εθνική ομάδα σημείωσε το επόμενο γκολ στην πλειοψηφία. Ο Έβγκενυ Νταντόνοφ διακρίθηκε με τη μεταβίβαση της Νικήτα Κουτσέροφ. Αυτό ήταν το πέμπτο γκολ στο τουρνουά για τον Φόριντα Πάνθερς. Σύμφωνα με αυτόν τον δείκτη, ο Dadonov περιλαμβάνεται στη λίστα των καλύτερων σκοπευτών ολόκληρου του πρωταθλήματος.

Η ρωσική εθνική ομάδα παίζει ακόμα σε άνισες συνθέσεις σε αυτό το τουρνουά. Η πλειοψηφία πραγματοποιείται, στη μειοψηφία, η εγχώρια ομάδα δεν χάνει. Επιπλέον, οι Ιταλοί ρίχτηκαν από τους Ρώσους σε ένα παιχνίδι τεσσάρων ατόμων. Ο Μιχαήλ Γκριγκόρενκο σκόραρε στη μειοψηφία στο 17ο λεπτό της περιόδου.

Η Sirena για το διάλειμμα ανακοίνωσε το τέλος της δεύτερης περιόδου με συνολικό σκορ 8: 0 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας.

Η κύρια ίντριγκα του τελικού τμήματος του αγώνα ήταν αν η ρωσική εθνική ομάδα θα μπορούσε να πετύχει δέκα γκολ, και οι Ιταλοί τουλάχιστον ένα. Οι Ρώσοι αντιμετώπισαν το έργο τους. Στο πέμπτο λεπτό της περιόδου, η Nikita Kucherov σημείωσε το ένατο γκολ του παιχνιδιού με μεγάλη ρίψη και ένα λεπτό αργότερα ο Evgeny Dadonov έκανε ένα προσωπικό διπλό στον αγώνα και έφερε το σκορ σε άσεμνο. Οι Ιταλοί ήταν κοντά στο καθήκον τους, αλλά τη στιγμή που ο Ρώσος τερματοφύλακας δεν μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα του, η εθνική ομάδα σώθηκε από το δοκάρι.

Το τελικό σκορ του αγώνα Ρωσία - Ιταλία 10: 0. Αυτή η νίκη ήταν η μεγαλύτερη για τη ρωσική εθνική ομάδα από την παράσταση της ρωσικής ομάδας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί Πάγου.