Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Νορβηγία

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Νορβηγία

Βίντεο: Λάμψη και γοητεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ντουμπάι … 2024, Ενδέχεται

Στις 10 Μαΐου, η ρωσική εθνική ομάδα ξεκίνησε το ταξίδι της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί πάγου του 2019. Ο πρώτος αντίπαλος των Ρώσων στη φάση του ομίλου ήταν η εθνική ομάδα της Νορβηγίας. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στην πρωτεύουσα της Σλοβακίας, Μπρατισλάβα.

Η ρωσική εθνική ομάδα, όπως αναμενόταν, ξεκίνησε ενεργά τον αγώνα με τη νορβηγική ομάδα. Οι Ρώσοι επιτέθηκαν πιο συχνά, είχαν το ξωτικό περισσότερο σε μια ξένη ζώνη. Το μόνο συστατικό στο οποίο έχασε η ρωσική εθνική ομάδα κατά την έναρξη του αγώνα ήταν το πλάγιο. Οι κεντρικοί επιθετικοί μας έχουν χάσει τις τέσσερις πρώτες εισαγωγές του παιχνιδιού.

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή της περιόδου μπορεί να θεωρηθεί επίθεση του τέρματος από τον Νικήτα Κουτσέροφ, ο οποίος από το ήμισυ της ζώνης προσπάθησε να λανσάρει το στόμα στο γκολ, αλλά ο λαστιχένιος δίσκος χτύπησε τη λαβή του μπαστουνιού της Νορβηγίας. Σύντομα, ο αμυντικός μας Dinar Khafizullin πυροβόλησε επικίνδυνα στο τέρμα, αλλά το ξωτικό δεν πέρασε την αγαπημένη κορδέλα.

Στα μέσα της περιόδου, η ρωσική εθνική ομάδα κέρδισε την πρώτη απομάκρυνση. Η Ilya Kovalchuk, αρχηγός της εθνικής ομάδας, σταμάτησε από μια παράνομη δεξίωση. Χρειάστηκαν 11 δευτερόλεπτα για τους Ρώσους για να πραγματοποιήσουν την πρώτη πλειοψηφία. Ο Evgeni Malkin έδωσε ένα εξαιρετικό πέρασμα έξω από το γκολ, μετά από τον οποίο ο προπορευόμενος Florida Panther, Evgeny Dadonov άνοιξε το σκορ στον αγώνα. Ένας άλλος βοηθός στο πρώτο γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 για τη ρωσική εθνική ομάδα ήταν η Νικήτα Κουτσέροφ.

Αμέσως μετά το γκολ, οι Ρώσοι κέρδισαν μια απομάκρυνση. Ωστόσο, οι Νορβηγοί δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν την πλειοψηφία, αν και παρατηρήθηκαν επικίνδυνες επιθέσεις στην πύλη του Vasilevsky.

Στο 15ο λεπτό της περιόδου, οι Ρώσοι κατάφεραν να σημειώσουν το δεύτερο γκολ. Ο συγγραφέας του στόχου ήταν ο Άρτεμ Ανισίμοφ, ο οποίος, έχοντας λάβει ένα πέρασμα από τον Γκριγκόρενκο, κατάφερε να μετατοπίσει το βλήμα κάτω από ένα άβολο χέρι και να χτυπήσει την πάνω γωνία του νορβηγικού γκολ από μια δεκάρα. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 2: 0 υπέρ των Ρώσων.

Η ρωσική εθνική ομάδα ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με απομάκρυνση. Η Evgeni Malkin έλαβε δύο λεπτά ποινής επειδή χτύπησε έναν αντίπαλο στο ραβδί. Οι Νορβηγοί δεν συνειδητοποίησαν την πλειοψηφία.

Στο 9ο λεπτό της δεύτερης περιόδου, η ρωσική εθνική ομάδα πήρε μια δεύτερη ευκαιρία να παίξει στην πλειοψηφία. Η σύνθεση της ταξιαρχίας πλειοψηφίας δεν απογοήτευσε αυτή τη φορά. Ο Νικήτα Κουτσέροφ στο 9ο λεπτό της περιόδου μετά τη μεταφορά του συμπαίκτη του από την Τάμπα Μιχαήλ Σεργκάεφ χτύπησε την πύλη των Νορβηγών από το δεξί κύκλο του πλάγιου.

Ένα λεπτό αργότερα, οι Ρώσοι κέρδισαν ξανά το δικαίωμα να παίζουν στην πλειοψηφία. Για τρίτη φορά, μια ομάδα με επικεφαλής τους Malkin, Kucherov και Dadonov ήταν η πρώτη που επιτέθηκε στις πύλες των αντιπάλων. Το τέταρτο ξωτικό δεν ήταν πολύ καιρό. Ο Malkin και ο Dadonov επανέλαβαν το συνδυασμό της πρώτης περιόδου, μετά την οποία ο επιθετικός της Φλόριντα σημείωσε το δεύτερο γκολ και το τέταρτο γκολ του αγώνα.

Μέχρι το τέλος της περιόδου, ο λογαριασμός δεν άλλαξε. Πριν από το τελευταίο διάλειμμα, οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα 4: 0.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν ενεργά τα τελευταία είκοσι λεπτά. Μετά από μόλις ενάμισι λεπτό, ο εκπρόσωπος του Λας Βέγκας Νικήτα Γκούσεφ, μετά το πέρασμα του Νικήτα Κουτσέροφ, έστειλε το πέμπτο μπακ στο γκολ των Νορβηγών. Αυτός ο στόχος ήταν ο τελευταίος για τη ρωσική εθνική ομάδα στον αγώνα.

Οι θάλαμοι της Ilya Vorobyov ήταν λιπαροί στο τέλος της συνάντησης. Ο Andrei Vasilevsky απέτυχε να καταγράψει το πρώτο του καθαρό φύλλο στο τουρνουά. Η νορβηγική εθνική ομάδα κατάφερε να πετάξει δύο γκολ στο γκολ μας στα 17 και 18 λεπτά. Το τελικό σκορ είναι 5: 2 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας.

Παρά τα δύο παραδοχή γκολ, οι Ρώσοι υπερέβησαν τη νορβηγική εθνική ομάδα στην τάξη. Διαπιστώθηκε ότι το επίπεδο των παικτών NHL είναι σημαντικά υψηλότερο από αυτό των σκανδιναβικών παικτών χόκεϋ.