Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Αυστρία

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Αυστρία

Βίντεο: Λάμψη και γοητεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ντουμπάι … 2024, Ενδέχεται

Στις 12 Μαΐου, η ρωσική εθνική ομάδα χόκεϊ επί πάγου έπαιξε τον δεύτερο αγώνα της στην ομαδική φάση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος στη Σλοβακία. Οι πτέρυγες της Ilya Vorobyov αντιτάχθηκαν από αυστριακούς παίκτες χόκεϋ, γνωστοί για την αδιαλλαξία τους σε αγώνες με τους ηγέτες του παγκόσμιου χόκεϊ.

Στον αγώνα ενάντια στην εθνική ομάδα της Αυστρίας, η ρωσική ομάδα θεωρήθηκε το αδιαμφισβήτητο φαβορί. Οι Ρώσοι άρχισαν να επιβεβαιώνουν αυτήν την κατάσταση από τα πρώτα λεπτά, εξαπολύοντας μια έντονη επίθεση στο γκολ του αντιπάλου. Ήδη στην αρχή της περιόδου, ο Nikita Kucherov θα μπορούσε να διακρίνει τον εαυτό του, ο οποίος από μια πλεονεκτική θέση έπαιξε αντικαθιστώντας το ραβδί πάνω από το δοκάρι, και ο αμυντικός Nikita Zadorov, ο οποίος πέταξε από το εξωτερικό, χτύπησε το μπαρ με το χτύπημά του. Όμως οι Αυστριακοί μπόρεσαν επίσης να κρυώσουν ελαφρώς το πάθος των επιθέσεων των Ρώσων με αρκετές επικίνδυνες επιθέσεις.

Το πρώτο μπαμ της περιόδου σημειώθηκε όταν έπαιζε σε άνισες συνθέσεις. Στο 13ο λεπτό της συνάντησης, οι Ρώσοι μετέτρεψαν ξανά την πλειοψηφία. Ειδικές ταξιαρχίες με αστέρια όπως οι Evgeny Malkin, Nikita Kucherov, Evgeny Dadonov και άλλοι για άλλη μια φορά έπαιξαν τη στιγμή με υποδειγματικό τρόπο. Ο Dadonov έλαβε μια υπέροχη μετάδοση από τον Gusev και χτύπησε την αυστριακή πύλη από τη μισή ζώνη. Αυτό ήταν το τρίτο γκολ για τον επιθετικό της Φλόριντα. Σύμφωνα με αυτόν τον δείκτη, ο Dadonov είναι σήμερα ο καλύτερος σκοπευτής της εθνικής ομάδας. Αμέσως μετά το χαμένο puck, οι Αυστριακοί μπόρεσαν να οργανώσουν μια έξοδο τριών σε ένα, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν τη στιγμή τους. Μέχρι το τέλος της περιόδου, το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξε, παρά την τριπλάσια ανωτερότητα της ρωσικής εθνικής ομάδας σε σουτ στο στόχο.

Η αυστριακή εθνική ομάδα ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο πιο ενεργά, όπως φαίνεται από τα στατιστικά στοιχεία σχετικά με τις επιτυχίες στο στόχο. Για μεγάλο χρονικό διάστημα, οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να βελτιώσουν την ακρίβεια των βολών τους, και οι Αυστριακοί απειλούσαν ξανά και ξανά επικίνδυνα τον στόχο του Γκεόργκιεφ. Στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, οι Αυστριακοί ήταν πιο κοντά σε ένα γκολ από τους Ρώσους. Αλλά στο 15ο λεπτό, η ικανότητα των εγχώριων παικτών χόκεϋ εξακολουθεί να επηρεάζεται. Ο Gusev και ο Kucherov έπαιξαν έναν εξαιρετικό συνδυασμό, μετά τον οποίο ο πιο παραγωγικός επιθετικός της κανονικής σεζόν του NHL το 2018-2019, ο προπονητής της Tppa Nikita Kucherov σημείωσε το δεύτερο γκολ του αγώνα (και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο τουρνουά).

Ήδη στην επόμενη βάρδια ως μέλος της ρωσικής εθνικής ομάδας, ο επιθετικός της CSKA Ivan Telegin μπήκε στο παγοδρόμιο για πρώτη φορά στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019. Αφού πέρασε λιγότερο από δέκα δευτερόλεπτα στον πάγο, η «στρατιωτική ομάδα» προς τα εμπρός από το μπάλωμα προώθησε το ξωτικό στο γκολ των Αυστριακών μετά τη μεταφορά του αρχηγού μας Ilya Kovalchuk. Ο πίνακας αποτελεσμάτων άναψε τους αριθμούς 3: 0 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας. Πριν το σφύριγμα για ημίχρονο, το σκορ δεν άλλαξε.

15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη των τελευταίων είκοσι λεπτών, ο Evgeny Dadonov σημείωσε το τέταρτο γκολ εναντίον των Αυστριακών. Τα στατιστικά στοιχεία έδειξαν ότι ο αμυντικός Mikhail Sergachev και το Pittsburgh Penguins προωθούν τον Yevgeny Malkin ως βοηθούς στο μπροστινό.

Το τελικό σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων καθορίστηκε από τον αρχηγό των Ρώσων Ilya Kovalchuk, ο οποίος, μετά τη μεταφορά του Ντμίτρι Όρλοφ από ένα μπάλωμα, έπληξε την πύλη της εθνικής ομάδας της Αυστρίας για πέμπτη φορά. Αυτός ο στόχος ήταν ο πρώτος για τον αρχηγό μας στο τουρνουά και ο 35ος στόχος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα IIHF.

Όπως και στον πρώτο γύρο, οι Ρώσοι έστειλαν πέντε γκολ στον αντίπαλό τους. Είναι ευχάριστο ότι στο υπό εξέταση παιχνίδι, οι πύλες των χρεώσεων της Ilya Vorobyov παρέμειναν ανέπαφες.

Μετά από δύο γύρους στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019, οι Ρώσοι έχουν εκατό τοις εκατό πόντους με δύο νίκες σε δύο παιχνίδια (έξι πόντους).