Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Τσεχία

Βίντεο: Παγκόσμιο Κύπελλο χόκεϊ επί πάγου 2019: αναθεώρηση του αγώνα Ρωσία - Τσεχία

Βίντεο: Λάμψη και γοητεία στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Ντουμπάι … 2024, Ενδέχεται

Στις 13 Μαΐου 2019, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί πάγου στη Σλοβακία, η ρωσική εθνική ομάδα συναντήθηκε για πρώτη φορά με έναν αντίπαλο από τους κορυφαίους 6. Στον τρίτο γύρο του ομίλου, οι Ρώσοι έπρεπε να πολεμήσουν με την εθνική ομάδα της Τσεχίας, η οποία κέρδισε τους δύο πρώτους αγώνες του τουρνουά, νικώντας τις ομάδες της Σουηδίας και της Νορβηγίας.

Ο αγώνας Ρωσία - Τσεχική Δημοκρατία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χόκεϊ επί πάγου του 2019 ήταν ένας από τους πιο ενδιαφέροντες στη φάση του ομίλου στον όμιλο Μπρατισλάβα. Οι χρεώσεις του Milos Riha έχουν ένα καλό ρόστερ, στο οποίο οι μισοί παίκτες προέρχονται από το National Hockey League. Επομένως, κανείς δεν περίμενε ότι οι Ρώσοι αστέρες θα είχαν έναν εύκολο αγώνα με τους Τσέχους αστέρες.

Και οι δύο ομάδες άρχισαν να παίζουν προσεκτικά, ελαχιστοποιώντας τα λάθη στην αμυντική γραμμή. Το κοινό δεν είδε την αναταραχή των επιθέσεων στο στόχο των αντιπάλων από τα πρώτα λεπτά. Στο παγοδρόμιο, δόθηκε μεγάλη προσοχή στην πάλη ισχύος με ένα συνολικό ίσο παιχνίδι. Τα στατιστικά στοιχεία για τα σουτ στο στόχο δείχνουν ότι δεν υπάρχει πλεονέκτημα από τη μία ομάδα από την άλλη.

Στο 14ο λεπτό, το κοινό είδε ακόμα το πρώτο γκολ. Το εγκαταλελειμμένο ξωτικό οργανώθηκε από Ρώσους παίκτες που πέρασαν μια σεζόν στο KHL. Ο αμυντικός της SKA Dinar Khafizullin από την αριστερή πλευρά έκανε μια υπέροχη πάσα στον άδειο πάγο, από όπου ο επιθετικός της CSKA Moscow Sergey Andronov έριξε ακαταμάχητα στο τέρμα. Ο πίνακας αποτελεσμάτων έδωσε ένα σκορ 1: 0, ευχάριστο για τους Ρώσους. Ένας άλλος βοηθός του Andronov's puck ήταν ο Ivan Telegin.

Λίγο μετά το γκολ, οι Ρώσοι κέρδισαν ένα πέναλτι. Η Evgeni Malkin δέχθηκε ποινή δύο λεπτών, αλλά οι Τσέχοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το δεδομένο πλεονέκτημα. Φαινόταν ότι το κύριο καθήκον της ρωσικής ομάδας ήταν να διατηρήσει ένα αποδεκτό σκορ πριν από το διάλειμμα. Για το σκοπό αυτό, οι κατηγορίες της Ilya Vorobyov αντιμετώπισαν. Ο Andrei Vasilevsky κράτησε άθικτο το γκολ του στα πρώτα είκοσι λεπτά.

Η εθνική ομάδα της Τσεχίας ξεκίνησε ενεργά τη δεύτερη περίοδο, αλλά η ρωσική εθνική ομάδα κράτησε τον στόχο του «στεγνό». Επιπλέον, η πρώτη επικίνδυνη στιγμή δημιουργήθηκε από τους Ρώσους. Ο Nikita Kucherov σχεδόν ξεπέρασε τον Τσέχο τερματοφύλακα, παραχωρώντας το ξωτικό κάτω από την ασπίδα του τερματοφύλακα, αλλά ο αμυντικός δεν επέτρεψε στο βλήμα να περάσει την κορδέλα.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι Ρώσοι είχαν την ευκαιρία να παίξουν στην πλειοψηφία. Αυτή τη φορά δεν ήταν δυνατό να παίξουμε την επίθεση σκόρερ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Gusev έφερε τον Kucherov πρόσωπο με πρόσωπο με τον τερματοφύλακα, αλλά ο φύλακας του τσεχικού γκολ δεν επέτρεψε στον κορυφαίο σκόρερ της τελευταίας σεζόν NHL να χτυπήσει το γκολ. Ο στόχος συνέβη αργότερα - ο ίδιος ο Νικήτα Κουτσέροφ ενήργησε ως βοηθός σε έναν παιδικό φίλο, μετά τον οποίο ο επιθετικός του Λας Βέγκας Γκούσεφ σημείωσε το δεύτερο γκολ στον αγώνα.

Στο τέλος της περιόδου, οι Τσέχοι δημιούργησαν αρκετές επικίνδυνες στιγμές, μεταξύ των οποίων ήταν ένας προς έναν με τον Vasilevsky. Ωστόσο, ο τερματοφύλακας της ρωσικής εθνικής ομάδας δεν επέτρεψε σε κανέναν από τους επιφανείς επιθετικούς της Τσεχικής Δημοκρατίας να υπερέχει. Στο τέλος των σαράντα λεπτών του αγώνα, η ρωσική εθνική ομάδα κέρδισε 2: 0.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η ρωσική ομάδα κέρδισε μειονότητα. Ο Ivan Telegin έλαβε μια περιττή απομάκρυνση. Η ρωσική εθνική ομάδα κράτησε για δύο λεπτά σε άνισες συνθέσεις. Σε ένα παιχνίδι πέντε προς πέντε, οι Τσέχοι συνέχισαν να δραστηριοποιούνται στη ζώνη μας. Όταν ο τερματοφύλακας Andrey Vasilevsky ήταν ανίσχυρος, η εγκάρσια γραμμή και το μπαρ έσωσαν τους Ρώσους.

Η πιο επικίνδυνη στιγμή για τους Ρώσους κατά την περίοδο μπορεί να θεωρηθεί πυροβολισμό από την Ilya Kovalchuk, η οποία έπληξε το τσεχικό τέρμα.

Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης, οι Τσέχοι αντικατέστησαν τον τερματοφύλακα με έναν παίκτη outfield για να παίξει ένα κενό δύο γκολ. Αντ 'αυτού, ο τρίτος στόχος ήρθε στο ήδη άδειο δίχτυ τους. Στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης, ο αμυντικός του Τορόντο Νικήτα Ζαϊτσεφ σημείωσε ένα αποτελεσματικό σουτ από τη ζώνη του. Το τελικό σκορ στον αγώνα είναι 3: 0 υπέρ της ρωσικής εθνικής ομάδας. Αυτό το αποτέλεσμα επιτρέπει στους πτέρυγες της Ilya Vorobyov να σκοράρουν εννέα πόντους από τους εννέα δυνατούς μετά τα αποτελέσματα των τριών πρώτων αγώνων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.