Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Βραζιλία - Περού

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Βραζιλία - Περού

Βίντεο: Brazil v. Peru - Copa America Centenario USA 2016 2024, Ενδέχεται

Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα της επίτευξης των πλέι οφ του Αμερικάνικου Κυπέλλου 2016 στον αγώνα του τελευταίου γύρου του Ομίλου Β. Οι αντίπαλοι των φαβορί ήταν οι ποδοσφαιριστές από το Περού.

Εικόνα
Εικόνα

Ανάλογα με το αποτέλεσμα του αγώνα Βραζιλίας - Περού, οι πέντε φορές παγκόσμιοι πρωταθλητές θα μπορούσαν είτε να πάρουν την πρώτη θέση στο Κουαρτέτο Β είτε ακόμη και να μείνουν χωρίς την ευκαιρία να αγωνιστούν για το Κύπελλο της Αμερικής. Έπρεπε να κερδίσουν τον αγώνα για να εξασφαλίσουν το προβάδισμα στην ομάδα.

Η επιθυμία των Βραζιλιάνων να κερδίσουν άρχισαν να γίνονται αισθητές από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα επιτέθηκε απότομα στην πύλη των Περουβιανών, οι παίκτες προκάλεσαν πολλά χτυπήματα από μεσαίες και μεγάλες αποστάσεις. Ο Φίλιπ Λούις, ο Γκάμπριελ, ο Γουίλιαν έσπρωξαν επικίνδυνα τον στόχο της εθνικής ομάδας του Περού, αλλά ο τερματοφύλακας έσωσε την εθνική του ομάδα. Μετά τις εντυπωσιακές σωστές του, ο τερματοφύλακας των Περουβιανών Γκαλέζ έγινε σαφώς αντιληπτός από τους επικεφαλής των ευρωπαϊκών συλλόγων.

Η εθνική ομάδα του Περού στο πρώτο ημίχρονο δεν θυμόταν τίποτα. Ίσως το κύριο επεισόδιο του πρώτου ημιχρόνου της συνάντησης ήταν το λάθος του διαιτητή, ο οποίος στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου δεν έδωσε ποινή στο γκολ των Βραζιλιάνων. Ο διαιτητής της συνάντησης και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μια παραγωγική επίβλεψη, αλλά μετά τα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά ο πίνακας βαθμολογίας έκαψε μηδενικά.

Οι παίκτες του Περού ξεκίνησαν λίγο πιο ενεργά το δεύτερο μισό της συνάντησης. Στο 49ο λεπτό, ο Christian Cueva θα μπορούσε να εφαρμόσει ένα πρότυπο κοντά στην περιοχή της πέναλτι της Βραζιλίας, αλλά ο τερματοφύλακας Alison έριξε την μπάλα στην κοντινή γωνία.

Το επεισόδιο στο 75ο λεπτό συγκλόνισε ολόκληρη τη Βραζιλία. Ο Raul Ruidiaz σημείωσε τη μπάλα στο γκολ των Βραζιλιάνων με ένα πέρασμα από τον Andy Paul. Ωστόσο, κανένας από τους διαιτητές του αγώνα δεν πρόσεξε ένα προφανές παιχνίδι χεριών και ο επικεφαλής διαιτητής έδειξε με αυτοπεποίθηση το κέντρο. Η εθνική ομάδα του Περού πήρε το προβάδισμα 1: 0.

Μέχρι το τέλος της συνάντησης, οι Βραζιλιάνοι προσπάθησαν να ανακτήσουν, αλλά το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν επιτεύχθηκε. Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας έχασε 0: 1. Παρά το στατιστικό πλεονέκτημα στην κατοχή και το χτύπημα (οι Περουβιανοί πέτυχαν μόνο δύο σουτ στο στόχο), η εθνική ομάδα της Βραζιλίας δεν μπόρεσε να νικήσει τους ασυμβίβαστους Περουβιανούς. Το αποτέλεσμα αυτής της ήττας ήταν η τρίτη θέση στον Όμιλο Β. Οι Περουβιανοί, με επτά πόντους, έγιναν ο πρώτος στο ονομαζόμενο κουαρτέτο.

Η απόδοση της εθνικής ομάδας της Βραζιλίας στο Copa America 2016 από όλες τις θέσεις μπορεί να θεωρηθεί αποτυχία. Ένα εσφαλμένο γκολ από την περουβιανή εθνική ομάδα εναντίον τους δεν επηρέασε το ξεθωριασμένο παιχνίδι των «κίτρινων» στο τουρνουά. Ακόμα και στον αγώνα με τον Εκουαδόρ, υπήρχαν πολλά προβλήματα με την οργάνωση του παιχνιδιού. Ως αποτέλεσμα, η Βραζιλία επιστρέφει σπίτι με ντροπή.