Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Μεξικό - Ουρουγουάη

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Μεξικό - Ουρουγουάη

Βίντεο: ¡CHILE LEVANTA LA COPA AMÉRICA CENTENARIO! - CHILE CAMPEÓN DE LA COPA AMÉRICA CENTENARIO 2016 2024, Ενδέχεται

Ήδη στον πρώτο γύρο του ομίλου στο Copa America 2016, δύο διεκδικητές για υψηλές θέσεις όχι μόνο στο γκρουπ, αλλά και στο τουρνουά συνολικά συγκεντρώθηκαν στο Group C. Η εθνική ομάδα του Μεξικού συναντήθηκε με την Ουρουγουάη.

Το ενδιαφέρον σημάδι Μεξικού-Ουρουγουάης ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες των ουδέτερων οπαδών του ποδοσφαίρου. Αυτό το παιχνίδι αποδείχθηκε πολύ συναρπαστικό και σκόρερ.

Ήδη στο 4ο λεπτό της συνάντησης, το σκορ άνοιξε. Οι Μεξικανοί είχαν μια γρήγορη επίθεση, ακολουθούμενος από ένα σταυρό στην περιοχή του πέναλτι από την αριστερή πλευρά. Ο Έκτορας Χέρρα απάντησε στο σερβίς και πυροβόλησε από το κέντρο της περιοχής πέναλτι στον στόχο των Ουρουγουάων. Ο αμυντικός των δύο φορές παγκόσμιων πρωταθλητών Alvaro Pereira προσπάθησε να μπλοκάρει το σουτ, αλλά αντ 'αυτού η μπάλα πέταξε από το κεφάλι του στο τέρμα. Οι Μεξικανοί πήραν το προβάδισμα 1: 0.

Ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο, η εθνική ομάδα της Ουρουγουάης μπορούσε και θα έπρεπε να είχε ανακτήσει. Ο Edinson Cavani στο 30ο λεπτό πήγε ένα προς ένα με τον μεξικανό τερματοφύλακα Talavera, αλλά ο τερματοφύλακας τράφηκε καλά, χωρίς να επιτρέπει στον επιθετικό αστέρι να ισορροπήσει το σκορ. Το πρώτο μισό της συνάντησης έληξε με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα της εθνικής ομάδας του Μεξικού - 1: 0. Οι Μεξικανοί είχαν την πρωτοβουλία, πιο συχνά χτυπούσαν το γκολ του αντιπάλου. Εκτός από το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, θα πρέπει επίσης να σημειωθεί μια κόκκινη κάρτα, την οποία έλαβε ο Ουρουγουάης Matias Vechino στο 45ο λεπτό. Αυτό ήταν το δεύτερο τραχύ ποδόσφαιρο ενός ποδοσφαιριστή, το οποίο δείχνει ένα υψηλό επίπεδο επαφής στο γήπεδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ουρουγουάοι βγήκαν με το πνεύμα να ισοπεδώσουν το σκορ. Στο 58ο λεπτό, ο Ντιέγκο Ρολάντ έχασε μια πραγματική ευκαιρία να σκοράρει. Ο αρχηγός της Ουρουγουάης Ντιέγκο Γκόντιν πήρε το προβάδισμα στη μέση. Ο αμυντικός φάνηκε να είναι πραγματικός προπορευόμενος πέρασε αρκετούς αμυντικούς του Μεξικού και έδωσε ένα πέρασμα στον Cavani. Ο Edinson πέρασε τη μπάλα στον Roland, αλλά ο τελευταίος απέτυχε να χτυπήσει το γκολ του αντιπάλου από αρκετά μέτρα.

Στο 73ο λεπτό, ο διαιτητής ισοφάρισε τα lineup. Για βαριά παραβίαση, ο Andres Guardado απεστάλη. Αμέσως μετά, οι Ουρουγουάοι κέρδισαν ξανά - σε αυτό το ζήτημα, τους βοήθησε η τυπική θέση. Στο 74ο λεπτό, μετά από ένα πέρασμα από το ελεύθερο λάκτισμα, ο Diego Godin κτύπησε πάνω από όλους τους αμυντικούς του Μεξικού και έστειλε επιδέξια την μπάλα στο γκολ με το κεφάλι του.

Το παιχνίδι τελείωσε σταδιακά, αλλά οι Μεξικανοί δεν δέχτηκαν ισοπαλία. Στο τέλος του αγώνα, οι θεατές είδαν δύο ακόμη γκολ στις πύλες της εθνικής ομάδας της Ουρουγουάης. Πρώτον, στο 85ο λεπτό, ο Rafael Marquez από το κοντινό σουτ πυροβόλησε δυναμικά στο σχεδόν εννέα, και ήδη στο δεύτερο λεπτό αντιστάθμισης, ο Hector Herrera, μετά από ένα πέρασμα στο κενό δίχτυ του Raul Jimenez, έθεσε το τελικό σκορ του αγώνα. Το Μεξικό κερδίζει 3: 1 και αφού ο πρώτος γύρος τερματίσει στην κατάταξη της ομάδας Γ.