Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα ΗΠΑ - Παραγουάη

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα ΗΠΑ - Παραγουάη

Βίντεο: ¡CHILE LEVANTA LA COPA AMÉRICA CENTENARIO! - CHILE CAMPEÓN DE LA COPA AMÉRICA CENTENARIO 2016 2024, Ενδέχεται

Οι οικοδεσπότες της Copa America 2016 πλησίασαν στον τελικό αγώνα του Ομίλου Α με τρεις πόντους μετά από δύο συγκρούσεις. Στον τελικό γύρο, οι Αμερικανοί έπρεπε να παίξουν με ποδοσφαιριστές από την Παραγουάη.

Εικόνα
Εικόνα

Οι Αμερικανοί ποδοσφαιριστές έπρεπε να κερδίσουν τον τελικό αγώνα. Τρία σημεία θα εξασφάλιζαν στους Αμερικανούς πρόσβαση στο στάδιο πλέι-οφ του τουρνουά, ενώ η ισοπαλία θα μπορούσε να αφήσει μόνο θεωρητικές πιθανότητες να συνεχίσει τον αγώνα για το Κύπελλο της Αμερικής. Οι Παραγουάοι, που κέρδισαν μόνο έναν βαθμό στον πρώτο γύρο, χρειάστηκαν μόνο μια νίκη και ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα στην αντιπαράθεση μεταξύ Κολομβίας και Κόστα Ρίκα.

Ο αγώνας δεν έγινε θεαματικός για τους οπαδούς. Οι Παραγουάοι είχαν μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας κατά τη διάρκεια της συνάντησης, πιο συχνά επιτέθηκαν στο γκολ του αντιπάλου (η ομάδα της Νότιας Αμερικής είχε ένα σημαντικό πλεονέκτημα στα σουτ). Ωστόσο, οι Παραγουάοι δεν απέκτησαν τίποτα σημαντικό από το πλεονέκτημα. Αντίθετα, στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες των ΗΠΑ είχαν πολλές θεωρητικές πιθανότητες για ένα γκολ. Ακόμα και πριν από τη λήξη της μισής ώρας του παιχνιδιού, δύο επικίνδυνες ελεύθερες βολές αποδόθηκαν κοντά στην περιοχή πέναλτι της Παραγουάης. Οι γροθιές των Αμερικανών ποδοσφαιριστών δεν είχαν ακρίβεια.

Στο 27ο λεπτό, το σκορ στη συνάντηση ήταν ακόμα ανοιχτό. Ο Gaisy زردes (ΗΠΑ) έκανε ένα πέρασμα στην περιοχή της ποινικής Παραγουάης, η οποία διέκοψε όλα τα αμυντικά redoubts της άμυνας της Νότιας Αμερικής. Από το σημείο πέναλτι, ο Clint Dempsey ήταν ακριβής. Η εθνική ομάδα των φιλοξενούμενων του τουρνουά πήρε το προβάδισμα 1: 0. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με αυτό το σκορ.

Στο δεύτερο τμήμα του αγώνα, οι Παραγουάοι προσπάθησαν να εξαλείψουν την καθυστέρηση. Στο 48ο λεπτό, οι Αμερικανοί ήταν ξεπερασμένοι. Ο Deandre Yedlin απεστάλη για τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το πλεονέκτημα ενός παίκτη δεν βοήθησε τους Νοτιοαμερικανούς να επιτύχουν το σκορ. Λίγα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, οι Παραγουάοι σκόραραν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Μέχρι την τελική σφύριγμα, το σκορ δεν άλλαξε. Οι Αμερικανοί κέρδισαν μια δύσκολη νίκη εργασίας, η οποία επέτρεψε στους οικοδεσπότες με έξι πόντους να πάρουν την πρώτη θέση στην ομάδα Α. Η εθνική ομάδα της Παραγουάης φεύγει από το τουρνουά.