Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα ΗΠΑ - Κολομβία

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα ΗΠΑ - Κολομβία

Βίντεο: ¡CHILE LEVANTA LA COPA AMÉRICA CENTENARIO! - CHILE CAMPEÓN DE LA COPA AMÉRICA CENTENARIO 2016 2024, Απρίλιος

Το βράδυ της 4ης Ιουνίου 2016, το τουρνουά ιωβηλαίου Copa America ξεκίνησε στις ΗΠΑ, αφιερωμένο στην εκατονταετία των ποδοσφαιρικών ομοσπονδιών της Νότιας Αμερικής και την εκατονταετία του τουρνουά μεταξύ των εθνικών ομάδων της Λατινικής Αμερικής. Στον διακεκριμένο διαγωνισμό συμμετέχουν εθνικές ομάδες της Νότιας Αμερικής, καθώς και ομάδες από την Κεντρική και τη Βόρεια Αμερική. Ο εναρκτήριος αγώνας πραγματοποιήθηκε στο Σαν Φρανσίσκο. Οι ομάδες των ΗΠΑ και της Κολομβίας διαγωνίστηκαν.

Ο πρώτος αγώνας Copa America του 2016 ξεκίνησε με έντονο ρυθμό. Οι ομάδες των πρώτων λεπτών προσπάθησαν να δημιουργήσουν ενεργά ευκαιρίες για σκοράρισμα, αλλά στα πρώτα πέντε λεπτά δεν υπήρχαν επικίνδυνες καταστάσεις ούτε στην πύλη των Αμερικανών ούτε στην περιοχή πέναλτι της εθνικής ομάδας της Κολομβίας. Το παιχνίδι ανατινάχτηκε με ένα γκολ στο 8ο λεπτό. Η εθνική ομάδα της Κολομβίας κέρδισε το δικαίωμα για μια στροφή από τη δεξιά πλευρά. Η εξαιρετική εξυπηρέτηση του Edwin Cardona στην περιοχή πέναλτι βρήκε τον παραλήπτη. Ο αμυντικός της Μίλαν και της Κολομβίας Κρίστιαν Ζαπάτα έστειλε τη μπάλα στο τέρμα με ένα λάκτισμα με ένα πάτημα. Η Κολομβία πήρε το προβάδισμα 1-0.

Μετά το χαμένο γκολ, οι Αμερικανοί προσπάθησαν να αναζητήσουν ευτυχία στις πύλες των άλλων ανθρώπων, αλλά οι επιθέσεις της εθνικής ομάδας των ΗΠΑ σαφώς δεν είχαν την οξύτητα των επιθέσεων. Για ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, διακρίνεται μόνο το λάκτισμα του Clint Dempsey από έξω από την περιοχή πέναλτι σε 36 λεπτά. Η μπάλα πέταξε κοντά στον τερματοφύλακα της εθνικής ομάδας της Κολομβίας.

Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Κολομβιανοί μπόρεσαν να ξεχωρίσουν ξανά. Πρώτον, οι ποδοσφαιριστές της Νότιας Αμερικής πέταξαν την επιθετική ώθηση της αμερικανικής ομάδας και στη συνέχεια είχαν δικαίωμα σε ποινή. Στο 41ο λεπτό, ο αρχηγός της Κολομβίας Τζέιμς Ροντρίγκεζ δεν έχασε. Στο διάλειμμα, οι ομάδες πήγαν με ένα πλεονέκτημα δύο γκολ από την εθνική ομάδα της Κολομβίας.

Η εθνική ομάδα των ΗΠΑ δεν μπόρεσε να ξεκινήσει ενεργά το δεύτερο ημίχρονο. Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, οι Κολομβιανοί είχαν εμπιστοσύνη στην πρωτοβουλία. Μόνο στο 59ο λεπτό, οι Αμερικανοί πήραν το δικαίωμα στην πρώτη στροφή, μετά από τον οποίο υπήρχε κίνδυνος στις πύλες της Ospina. Ο Clint Dempsey χτύπησε το κεφάλι του, αλλά ο τερματοφύλακας, μαζί με έναν Κολομβιανό αμυντικό παίκτη, μπόρεσαν να σταματήσουν την μπάλα στη γραμμή. Στο 64ο λεπτό, το ίδιο Dempsey πυροβόλησε επικίνδυνα από ένα ελεύθερο λάκτισμα, αλλά ο πρώτος αριθμός των Κολομβιανών απέκλεισε το χτύπημα.

Τα τελευταία δεκαπέντε λεπτά, οι συναντήσεις δεν στέφθηκαν με στόχους. Οι παίκτες της εθνικής ομάδας της Κολομβίας είχαν τις καλύτερες πιθανότητες να σκοράρουν. Στο 77ο λεπτό, ο Carlos Bacca πήγε ένα προς ένα με τον Αμερικανό τερματοφύλακα, αλλά η απεργία της Κολομβίας έπεσε στο δοκάρι.

Το τελικό σκορ της συνάντησης 2: 0 υπέρ της εθνικής ομάδας της Κολομβίας επέτρεψε στους Νότιους Αμερικανούς να κερδίσουν τους τρεις πρώτους πόντους στο τουρνουά και να ηγηθούν προσωρινά στην κατάταξη του Ομίλου Α.