Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Βραζιλία - Αϊτή

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Βραζιλία - Αϊτή

Βίντεο: ¡CHILE LEVANTA LA COPA AMÉRICA CENTENARIO! - CHILE CAMPEÓN DE LA COPA AMÉRICA CENTENARIO 2016 2024, Ενδέχεται

Η εθνική ομάδα της Βραζιλίας στο Copa America 2016 ξεκίνησε το τουρνουά με ισοπαλία χωρίς γκολ. Στο δεύτερο γύρο, οι πέντε φορές παγκόσμιοι πρωταθλητές αντιτάχθηκαν από την εθνική ομάδα της Αϊτής.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, λίγοι άνθρωποι θα μπορούσαν να είχαν φανταστεί ότι η ομάδα της Νότιας Αμερικής με τίτλο θα αντιμετώπιζε προβλήματα με τον ξεκάθαρο εξωτερικό του τουρνουά της εθνικής ομάδας της Αϊτής. Δεν υπήρχε αίσθηση στο γήπεδο ποδοσφαίρου. Οι Βραζιλιάνοι είχαν ένα πλήρες πλεονέκτημα σε όλες τις πτυχές του παιχνιδιού. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, οι κίτρινοι-μπλε έκαναν 20 βολές στο γκολ, εκ των οποίων 13 ήταν στο στόχο. Οι Αϊτινοί ήταν σε θέση να ανταποκριθούν με εννέα απεργίες (τέσσερις έφτασαν στο στόχο). Το πλεονέκτημα που είχε μέχρι το τέλος της συνάντησης ήταν 65% έως 35% υπέρ των Νοτιοαμερικανών.

Οι Βραζιλιάνοι, όπως αναμενόταν, ξεκίνησαν ενεργά. Στο 14ο λεπτό, ο Filipe Coutinho άνοιξε το σκορ με ένα λάκτισμα από τη γραμμή του ελεύθερου λάκτισμα. Διπλασίασε επίσης το πλεονέκτημα των Βραζιλιάνων στο 29ο λεπτό μετά τη βοήθεια του Jonas. Μετά από άλλα έξι λεπτά, οι Βραζιλιάνοι έφεραν το σκορ σε καταστροφικό. Ο αμυντικός της Βαρκελώνης και η εθνική ομάδα της Βραζιλίας Dani Alves κρέμασαν στην περιοχή του πέναλτι, και ο Renato Augusto οδήγησε την μπάλα κάτω από το δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με νίκη 3-0 για τη Βραζιλία.

Το δεύτερο μισό της συνάντησης έγινε πιο παραγωγικό. Στο 59ο λεπτό, ο Gabrielle και οκτώ λεπτά αργότερα ο Lucas έφερε το σκορ σε ένα άσεμνο - 5: 0 υπέρ των Βραζιλιάνων. Αφού παραδέχτηκε το πέμπτο γκολ, οι Αϊτινοί μπόρεσαν να εκτυπώσουν το γκολ των φαβορί. Ο Τζέιμς Μαρκελίν στο 70ο λεπτό χτύπησε την πύλη του Άλισον.

Στο τέλος του αγώνα, οι Βραζιλιάνοι κατάφεραν να αναστατώσουν τους Αϊτινούς δύο φορές περισσότερο. Στο 86ο λεπτό, ο Ρενάτο Αουγκούστο σημείωσε διπλό, και ήδη σε διακοπή, το πρώτο hat-trick στο τουρνουά διοργανώθηκε από τον Filipe Coutinho.

Το τελικό σκορ στον αγώνα 7: 1 υπέρ της Βραζιλίας επιτρέπει στο κίτρινο-μπλε να σκοράρει τέσσερις πόντους μετά από δύο αγώνες. Η ομάδα της Αϊτής μένει με μηδέν στη γραμμή πόντων και πέφτει στην τελευταία θέση του Ομίλου Β.