Copa America 2016: ανασκόπηση του παιχνιδιού Χιλή - Βολιβία

Βίντεο: Copa America 2016: ανασκόπηση του παιχνιδιού Χιλή - Βολιβία

Βίντεο: Αργεντινή - Χιλή 0-0 (2-4 πεν.) Ολα τα πέναλτι - Copa America Τελικός {27/6/2016} 2024, Απρίλιος

Μετά από μια αποτυχημένη εκκίνηση στο Copa America (ήττα από την Αργεντινή), οι Χιλιανοί έπρεπε να κερδίσουν πόντους στο δεύτερο γύρο του ομίλου. Οι αντίπαλοι της εθνικής ομάδας της Χιλής στο δεύτερο παιχνίδι ήταν ποδοσφαιριστές από τη Βολιβία.

Copa America 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Χιλή - Βολιβία

Και οι δύο εθνικές ομάδες έχασαν τους πρώτους αγώνες τους στο τουρνουά με το ίδιο σκορ 1: 2. Οι Χιλιανοί δεν μπόρεσαν να αντισταθούν στην εθνική ομάδα της Αργεντινής και οι Βολιβιανοί με πολλούς τρόπους έχασαν εντυπωσιακά την ομάδα του Παναμά. Πριν από τους δεύτερους αγώνες τους, και οι δύο ομάδες ανέλαβαν το καθήκον να κερδίσουν προκειμένου να διατηρήσουν τις πιθανότητες να βγουν από το Group D.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το πλεονέκτημα της εθνικής ομάδας της Χιλής, ωστόσο, δεν είχε σοβαρές πιθανότητες να σκοράρει στην πρώτη μισή ώρα του παιχνιδιού. Μόνο στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά, οι Χιλιανοί μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές οξείες καταστάσεις στην πύλη του τερματοφύλακα της Βολιβίας. Οι Pinilla και Sanchez είχαν καλές πιθανότητες, αλλά οι επιτυχίες των διάσημων παικτών δεν είχαν ακρίβεια. Το πρώτο μισό της συνάντησης έληξε με μηδενικά στον πίνακα αποτελεσμάτων.

Λιγότερο από ένα λεπτό μετά την έναρξη του δεύτερου μισού της συνάντησης, η εθνική ομάδα της Χιλής άνοιξε το σκορ. Ο Βολιβιανός Juan Carlos Anse έχασε την μπάλα κοντά στην περιοχή του πέναλτι, την οποία δεν έχασε ο Mauricio Pinilla, ο οποίος έκανε μια βοήθεια στον Arthur Vidal. Η Χιλή πήρε το προβάδισμα 1-0 ήδη στο 46ο λεπτό.

Στο 61ο λεπτό, η εθνική ομάδα της Βολιβίας ανέκαμψε. Ο Jasmani Campos σημείωσε το πιο όμορφο γκολ. Ο Βολιβιανός έκανε ένα ισχυρό ελεύθερο λάκτισμα στον ιστό του τέρματος. Ο Claudio Bravo ήταν ανίσχυρος. Οι αριθμοί 1: 1 ανάβουν στον πίνακα αποτελεσμάτων.

Μετά την παραχώρηση της μπάλας, οι Χιλιανοί πρόσθεσαν ακόμη περισσότερα στις επιθετικές ενέργειες. Στο 73ο λεπτό, ο Σάντσεζ απάντησε με ένα ελεύθερο λάκτισμα, αλλά ο τερματοφύλακας της Βολιβίας ξεπέρασε την μπάλα, που στάλθηκε στην πολύ γωνία. Ο Arturo Vidal είχε επίσης πιθανότητες να σκοράρει, αλλά ο παίκτης της Μπάγερν δεν είχε ακρίβεια και μερικές φορές τύχη.

Το αποφασιστικό τμήμα του αγώνα προστέθηκε 8 λεπτά στην κύρια ώρα. Οι Χιλιανοί ποδοσφαιριστές ώθησαν όλο και πιο επικίνδυνα στο γκολ του αντιπάλου, όταν τελικά, στο 8ο λεπτό του τραυματισμού, ο διαιτητής έδειξε το σημείο στο γκολ της εθνικής ομάδας της Βολιβίας. Η μπάλα μετά την κατάθεση στην περιοχή πέναλτι προσγειώθηκε στο χέρι της Jasmine Campos και ο διαιτητής πήρε μια πολύ διφορούμενη απόφαση. Στο 10ο λεπτό διακοπής, ο Arturo Vidal δεν έχασε - 2: 1 υπέρ της Χιλής.

Οι Βολιβιανοί είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουν πίσω. Στο 12ο λεπτό που προστέθηκε στον αγώνα, ο Rodrigo Ramallo από την πιο συμφέρουσα θέση δεν μπόρεσε να μπει στη γωνία του τέρματος του Claudio Bravo. Μετά το χτύπημά του από την περιοχή της ένδειξης των έντεκα μέτρων, η μπάλα πέρασε μερικά εκατοστά από τη ράβδο.

Η συνάντηση τελείωσε με σκορ 2: 1 υπέρ της εθνικής ομάδας της Χιλής. Αυτός ο αγώνας ήταν μια από τις πιο έντονες και δραματικές αντιπαραθέσεις στο Copa America στο στάδιο της ομάδας.