America's Cup 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Μεξικό - Τζαμάικα

Βίντεο: America's Cup 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Μεξικό - Τζαμάικα

Βίντεο: Full Race Replay | Day 2 | PRADA America’s Cup World Series Auckland, NZ 2024, Ενδέχεται

Η εθνική ομάδα του Μεξικού κέρδισε μια μεγάλη νίκη επί των Ουρουγουάων στον αγώνα του πρώτου γύρου του ομαδικού σταδίου του Κουαρτέτου Γ. Οι δεύτεροι αντίπαλοι των Μεξικανών στο τουρνουά ήταν ποδοσφαιριστές από την Τζαμάικα.

Πριν από την έναρξη της συνάντησης, η εθνική ομάδα του Μεξικού θεωρήθηκε ότι ήταν η αγαπημένη της αντιπαράθεσης με την ομάδα της Τζαμάικα. Ωστόσο, η ομάδα, γνωστή σε πολλούς από το τραγούδι της ομάδας Chaif, είχε την πρώτη ευκαιρία να σκοράρει. Ο Clayton Donaldson στο 7ο λεπτό από μια πλεονεκτική θέση χτύπησε πολύ κοντά στη γωνία του τέρματος των Μεξικανών. Μετά την αποτυχημένη εφαρμογή της στιγμής, οι παίκτες της Τζαμάικας έχασαν τον στόχο τους. Μετά την κατάθεση του Ιησού Μανουέλ Κορώνα, το μπροστινό μέρος του γερμανικού «Bayer» και της μεξικανικής εθνικής ομάδας Chicharito χτύπησε το κεφάλι του. Στο 17ο λεπτό, ο πίνακας αποτελεσμάτων άναψε τους αριθμούς 1: 0 υπέρ της εθνικής ομάδας του Μεξικού.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, η Τζαμάικα θα μπορούσε να εξισορροπήσει το σκορ. Πρώτον, ο Gareth McClairy, στο 37ο λεπτό από την πλατεία του τερματοφύλακα, δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα Ochoa και στη συνέχεια ο Michael Hector, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, χτύπησε από ένα πλεονεκτικό σημείο απευθείας στο κέντρο της πύλης του Μεξικού - το Ο τερματοφύλακας μπλόκαρε ξανά τη διαδρομή του βλήματος πίσω από τη γραμμή.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, οι Μεξικανοί σχεδόν αύξησαν το πλεονέκτημά τους. Ο Τσιχαρίτο έξω από την περιοχή του πέναλτι δεν μπόρεσε να μπει στη γωνία.

Οι Μεξικανοί ήταν ακόμη σε θέση να διπλασιάσουν το πλεονέκτημά τους. Λίγα λεπτά μετά την είσοδο στο γήπεδο, ο Oribe Penalta, αντικαθιστώντας τον Chicharito, σκόραρε 2-0 υπέρ του Μεξικού. Μέχρι το τέλος της συνάντησης, οι αριθμοί στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξαν, παρόλο που οι παίκτες της Τζαμάικας είχαν πιθανότητες να εκτυπώσουν το γκολ του Guilherme Ochoa.

Η νίκη στον αγώνα επέτρεψε στον Μεξικανό να προκριθεί στα πλέι οφ της Copa America το 2016. Η τελική θέση στο γκρουπ θα καθοριστεί κατά την αντιπαράθεση με την εθνική ομάδα της Βενεζουέλας. Οι ποδοσφαιριστές της Τζαμάικα έχασαν και τους δύο αγώνες κατά την έναρξη του τουρνουά και έχασαν τις πιθανότητές τους να συνεχίσουν να αγωνίζονται στα πλέι οφ.