America's Cup 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Κολομβία - Κόστα Ρίκα

Βίντεο: America's Cup 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Κολομβία - Κόστα Ρίκα

Βίντεο: «Close Quarter Battle 2021» | Ελλάδα, Αρμενία και Κύπρος σε άσκηση μάχης αστικού περιβάλλοντος 2024, Απρίλιος

Μετά από νίκες στους δύο πρώτους αγώνες, οι Κολομβιανοί έχουν ήδη εξασφαλίσει το δρόμο τους στο επόμενο στάδιο του Copa America 2016. Στον τελικό αγώνα, η εθνική ομάδα έπρεπε να συναντηθεί με την Κόστα Ρίκα.

Για να συνεχίσει να αγωνίζεται στο τουρνουά, οι Κόστα Ρίκα χρειάζονται νίκη στον αγώνα με την Κολομβία. Επιπλέον, ήταν επιθυμητό να σκοράρει πολύ, καθώς σε περίπτωση ήττας των Αμερικανών από τους Παραγουάους, η διαφορά γκολ θα υπολογιζόταν μεταξύ των εθνικών ομάδων της Παραγουάης και της Κόστα Ρίκα. Η ομάδα που έγινε η κύρια αίσθηση στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Βραζιλία το 2014 (Κόστα Ρίκα) έκανε το καλύτερο για την πλευρά τους - κέρδισε μια νίκη επί της Κολομβίας

Ο αγώνας Κολομβία - Κόστα Ρίκα αποδείχθηκε ο πιο συναρπαστικός μέχρι στιγμής στο τουρνουά. Οι θεατές σημείωσαν πέντε γκολ, το πρώτο εκ των οποίων εκδόθηκε ήδη στο δεύτερο λεπτό. Ο Venegas από έξω από την περιοχή του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην άκρη της κορυφής με ένα υπέροχο λάκτισμα. Η εθνική ομάδα της Κόστα Ρίκα πήρε το προβάδισμα 1: 0.

Οι ποδοσφαιριστές της Κολομβίας ανέκαμψαν γρήγορα. Ήδη στο 6ο λεπτό, το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων έγινε ίσο. Διακρίνεται από τον Frank Fabre. Στο μέλλον, το παιχνίδι παιζόταν με επιθέσεις διπλής όψης, στις οποίες οι Κόστα Ρίκα ήταν πιο επιτυχημένοι. Οι επιθετικές ενέργειές τους οδήγησαν σε έναν ίδιο στόχο. Ο ήρωας του 6ου λεπτού Fabra έκοψε τη μπάλα στο δικό του γκολ. Προς χαρά των οπαδών τους, οι ποδοσφαιριστές της Κόστα Ρίκα πήραν το προβάδισμα 2: 1 (το 34ο λεπτό ήταν στο χρονόμετρο).

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα γκολ εναντίον και των δύο αντιπάλων συνεχίστηκαν. Πρώτον, οι Κόστα Ρίκα αύξησαν το προβάδισμά τους. Στο 58ο λεπτό, ο Μπράιαν Οβιέδο έδωσε μια βοήθεια στον Κέλσο Μπόρχες, του οποίου η βολή στην κάτω γωνία του τέρματος ήταν ακριβής. Οι Κόστα Ρίκα πήραν το προβάδισμα με διαφορά δύο γκολ. Ωστόσο, πριν από το τέλος του αγώνα, το σκορ στον πίνακα αποτελεσμάτων άλλαξε ξανά.

Ο ηγέτης της Κολομβίας Juan Cuadrado έκανε ένα πέρασμα βοήθειας στον Marlos Moreno Durana, ο οποίος πυροβόλησε τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή του πέναλτι. Μια μπάλα που έστειλε έντονα πέταξε στην κοντινή γωνία του τέρματος. Αυτός ο στόχος ήταν ο τελευταίος στον αγώνα.

Το τελικό σκορ 3: 2 υπέρ της εθνικής ομάδας της Κόστα Ρίκα χαλάσει μόνο τη διάθεση των Κολομβιανών πριν από τα πλέι-οφ. Και για τους ίδιους τους νικητές δεν έφερε το αναμενόμενο αποτέλεσμα: οι Αμερικανοί κέρδισαν τον αγώνα τους με την Παραγουάη. Έτσι, η εθνική ομάδα της Κολομβίας παίρνει τη δεύτερη θέση στην ομάδα Α, ενώ η Κόστα Ρίκα πέφτει στην τρίτη θέση και αποκλείεται από το τουρνουά.