Copa America 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Αϊτή - Περού

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του παιχνιδιού Αϊτή - Περού

Βίντεο: Ecuador 2 Peru 2 (Relato Julian Bricco) Copa America Centenario 2016 2024, Ενδέχεται

Οι αγώνες του ομίλου στο Group B Copa America 2016 ξεκίνησαν με μια σύγκρουση μεταξύ των εθνικών ομάδων της Αϊτής και του Περού. Η συνάντηση αυτών των αντιπάλων πραγματοποιήθηκε στην Ουάσινγκτον σε ένα στάδιο με χωρητικότητα 75.000 θεατών.

Πριν από την έναρξη της συνάντησης, οι παίκτες της εθνικής ομάδας του Περού θεωρήθηκαν τα φαβορί της αντιπαράθεσης. Η διαφορά μεταξύ των αθλητών στην τάξη έγινε εμφανής από τα πρώτα λεπτά - οι Περουβιανοί ανέλαβαν πλήρως την πρωτοβουλία και συχνά επιτέθηκαν στις πύλες των Αϊτών. Οι παίκτες της εθνικής ομάδας της Αϊτής μόνο στο μέσο του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να βρουν τη δύναμη για αρκετές σημαντικές επιθέσεις, αλλά δεν σημείωσαν γκολ. Η πιο επικίνδυνη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου στην πύλη των Περουβιανών ήταν ένα ελεύθερο λάκτισμα που έκανε ο Mechak Jerome. Η μπάλα, που ξεκίνησε από τη στρογγυλοποίηση της περιοχής του πέναλτι, πέταξε πάνω από το σταυρό. Μετά από αυτό, οι Περουβιανοί άρχισαν να επιτίθενται ξανά επικίνδυνα, αλλά η μπάλα δεν πέρασε ποτέ τη γραμμή του τέρματος. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, οι Αϊτινοί σώθηκαν από τη θέση αφού χτύπησαν από έξω από την περιοχή πέναλτι του Έντισον Φλόρες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε επίσης με επιθέσεις από την εθνική ομάδα του Περού. Για ολόκληρο τον αγώνα, οι Νοτιοαμερικανοί χτύπησαν το γκολ του αντιπάλου περισσότερες φορές, είχαν ένα πλεονέκτημα στην κατοχή της μπάλας. Ως αποτέλεσμα, στο 61ο λεπτό, οι Αϊτινοί δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την πύλη ανέπαφη. Ένα εξαιρετικό πέρασμα από τον Edison Flores από την αριστερή πλευρά έκλεισε από τον Paolo Guerero. Ο στόχος αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικός: Ο Guerero το φθινόπωρο με το κεφάλι του έφερε την μπάλα στον στόχο της εθνικής ομάδας της Αϊτής.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, η βαθμολογία στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξε. Η εθνική ομάδα της Αϊτής δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί επαρκώς στον στόχο που παραχώρησε. Είναι πιο πιθανό ότι οι Αϊτινοί θα μπορούσαν να παραχωρήσουν το δεύτερο γκολ.

Το τελικό σκορ 1: 0 κατέγραψε τη νίκη της εθνικής ομάδας του Περού, η οποία κερδίζει τρεις πόντους μετά τον αγώνα του πρώτου γύρου στο Copa America 2016.