Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Τζαμάικα - Βενεζουέλα

Βίντεο: Copa America 2016: αναθεώρηση του αγώνα Τζαμάικα - Βενεζουέλα

Βίντεο: ¡CHILE LEVANTA LA COPA AMÉRICA CENTENARIO! - CHILE CAMPEÓN DE LA COPA AMÉRICA CENTENARIO 2016 2024, Ενδέχεται

Το Windy City of Chicago φιλοξένησε τον πρώτο αγώνα του ομίλου του Αμερικάνικου Κυπέλλου 2016 στον Όμιλο Γ. Οι εθνικές ομάδες της Τζαμάικα και ο εκπρόσωπος του ποδοσφαίρου της Νότιας Αμερικής, η ομάδα της Βενεζουέλας, ανταγωνίστηκαν μεταξύ τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενεργό ρυθμό. Και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν το γκολ του αντιπάλου με γρήγορες επιθέσεις. Ήδη στα πρώτα δέκα λεπτά της συνάντησης, οι παίκτες σημείωσαν έντονες επιθέσεις στην μπροστινή πύλη, στις οποίες οι παίκτες της Τζαμάικας ήταν πιο επιτυχημένοι. Πρώτον, στο 10ο λεπτό, ο Κλέτον Ντόναλντον πυροβόλησε επικίνδυνα από τη γωνία της περιοχής του πέναλτι, αλλά ο τερματοφύλακας της Νοτίου Αμερικής έκανε το χτύπημα. Μετά από αυτό, οι Βενεζουέλοι σώθηκαν από το δοκάρι μετά από ένα κόρνερ. Ο Ji-Wojin Watson χτύπησε το κεφάλι του, αλλά κούνησε το δοκάρι.

Στη συνέχεια λειτούργησε ο αμετάβλητος κανόνας ποδοσφαίρου. Οι Τζαμάικα ποδοσφαιριστές, που δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν τις πιθανότητές τους, παραχώρησαν. Στο 15ο λεπτό, ο Joseph Martinez έδωσε ένα ακριβές σουτ έξω από το πέναλτι. Η Βενεζουέλα πήρε το προβάδισμα 1-0.

Στο 23ο λεπτό, η εθνική ομάδα της Τζαμάικα υπέστη απώλειες προσωπικού. Ο Rodolphe Austin αποβλήθηκε για σοβαρή παραβίαση. Οι Βενεζουέλοι δεν μπορούσαν να συνειδητοποιήσουν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα. Το πρώτο μισό της συνάντησης έληξε με ένα ελάχιστο πλεονέκτημα από τους Νοτιοαμερικανούς.

Στο 49ο λεπτό του δεύτερου μισού της συνάντησης, οι Τζαμάικες ποδοσφαιριστές έχασαν και πάλι μια εξαιρετική ευκαιρία να σκοράρουν. Ο Μάικλ Έκτορ πυροβόλησε στο τέρμα, αλλά αυτή τη φορά οι Βενεζουέλοι σώθηκαν από τη θέση.

Οι ποδοσφαιριστές της Νότιας Αμερικής μπόρεσαν να ανταποκριθούν μόνο στο 71ο λεπτό, όταν, μετά από μια γωνία, ο Άγγελος Γουίλκερ έστειλε την μπάλα στη γωνία του τέρματος. Ο Τζαμαϊκανός τερματοφύλακας Blake έπαιξε αποτελεσματικά και αποδοτικά - μετά το άλμα του στη γωνία, η μπάλα εκτροπή.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, η βαθμολογία στον πίνακα αποτελεσμάτων δεν άλλαξε. Η εθνική ομάδα της Βενεζουέλας είχε περισσότερο έλεγχο στην μπάλα κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά οι αντίπαλοι απάντησαν με έντονες αντεπιθέσεις. Οι ομάδες χτύπησαν τρεις βολές στο στόχο του αντιπάλου, ο αριθμός των κοινών βολών στο γκολ ήταν 14 έναντι 10 υπέρ της εθνικής ομάδας της Βενεζουέλας. Έτσι, οι ονομαστικοί φιλοξενούμενοι του αγώνα σημείωσαν τους τρεις πρώτους πόντους στο τουρνουά.