Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1920 στην Αμβέρσα

Βίντεο: Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες 1920 στην Αμβέρσα

Βίντεο: Η ''χρυσή'' κούρσα της Βούλας Πατουλίδου στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης. (06/08/1992) 2024, Απρίλιος

Οι Θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες, VII στη σειρά, πραγματοποιήθηκαν στην Αμβέρσα. Άνοιξαν επίσημα στις 14 Αυγούστου και έκλεισαν στις 30 Αυγούστου. Ωστόσο, οι πρώτοι διαγωνισμοί στο πλαίσιο τους (διαγωνισμοί πατινάζ και παίκτες χόκεϋ) πραγματοποιήθηκαν τον Απρίλιο. Τον Ιούλιο, οι ιστιοφόροι και οι σκοπευτές αγωνίστηκαν για μετάλλια και οι ποδοσφαιριστές έπαιξαν τον Αύγουστο και τον Σεπτέμβριο.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1920 στην Αμβέρσα πραγματοποιήθηκαν από τις 23 Απριλίου έως τις 12 Σεπτεμβρίου συνολικά. 2675 αθλητές (συμπεριλαμβανομένων 78 γυναικών) από 29 χώρες του κόσμου διαγωνίστηκαν για τα υψηλότερα βραβεία σε 158 κλάδους από 25 αθλήματα. Ο νεότερος συμμετέχων ήταν ο Nils Skoglund από τη Σουηδία (14 ετών και 8 ημερών), ο παλαιότερος ήταν ο Oskar Swann, και πάλι από τη Σουηδία (72 ετών και 281 ημέρες). Η εθνική ομάδα των ΗΠΑ κέρδισε τα περισσότερα μετάλλια - 94 κομμάτια. Οι Αμερικανοί Lloyd Spooner και Willis Lee είχαν τα περισσότερα μετάλλια - 7 κομμάτια το καθένα.

Οι αθλητικοί αγώνες διεξήχθησαν από τις 15 έως τις 23 Αυγούστου. 509 άνδρες αγωνίστηκαν για μετάλλια σε 29 κλάδους. Ο νεότερος αθλητής ήταν ο Ισπανός Ντιέγκο Ορντόνεζ (16 ετών και 283 ημέρες), ο παλαιότερος ήταν ο Ματ ΜακΓράθ, ιθαγενής των Ηνωμένων Πολιτειών (42 ετών και 243 ημέρες). Ο Finn Paavo Nurmi και ο Σουηδός Erik Backman κέρδισαν τα περισσότερα βραβεία - 4 μετάλλια το καθένα.

Για τους άνδρες, για πρώτη φορά, προστέθηκε ένας αγώνας με εμπόδια 3000 μέτρων.

Δεν προσκλήθηκαν αθλητές από τη Γερμανία και τις συμμαχικές χώρες στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο (Βουλγαρία, Τουρκία και Αυστρία-Ουγγαρία). Για πολιτικούς λόγους, αθλητές από τη Σοβιετική Ρωσία δεν παρευρέθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στην Αμβέρσα, η Ολυμπιακή σημαία υψώθηκε για πρώτη φορά και ο Ολυμπιακός όρκος προκηρύχθηκε - αυτές οι παραδόσεις γίνονται σεβαστές σήμερα.

Ο ήρωας των Αγώνων ήταν ο Φινλανδός Paavo Nurmi, ο οποίος κέρδισε το σταυρό στα ατομικά και ομαδικά πρωταθλήματα και στον αγώνα των 10.000 μ. Και κέρδισε επίσης ένα ασημένιο μετάλλιο στον αγώνα των 5.000 μ. Ο Άγγλος Άλμπερτ Χιλ κέρδισε 2 κορυφαία βραβεία - στα 800 και 1.500 μέτρα αγώνα.

Στην Αμβέρσα, ολοκλήρωσε την καριέρα του, κερδίζοντας το τέταρτο χρυσό μετάλλιο του Ολυμπιακού στην καριέρα του (μαραθώνιος), έναν από τους ήρωες των Ολυμπιακών Αγώνων του 1912 στη Στοκχόλμη - τον παραμένοντα Hannes Kolehmainen Εκτός από τέσσερα χρυσά βραβεία, είχε ένα «ασήμι».

Η συνολική κατάταξη των μεταλλίων (από την άποψη του αριθμού των υψηλότερων βραβείων) οδήγησε η ομάδα των ΗΠΑ με 9 χρυσά, 12 ασημένια και 8 χάλκινα μετάλλια. Η Φινλανδία είχε επίσης 9 χρυσά μετάλλια, αλλά το ασήμι και ο χαλκός ήταν αντίστοιχα 4 και 3. Τρίτη θέση - Μεγάλη Βρετανία - 4 βραβεία κάθε αξίας.