Οι πιο αμφιλεγόμενοι Ολυμπιονίκες

Βίντεο: Οι πιο αμφιλεγόμενοι Ολυμπιονίκες

Βίντεο: Οι πιο δημοφιλείς Έλληνες ποδοσφαιριστές | Vasilis Sambrakos 2024, Απρίλιος

Παρά το γεγονός ότι οι βασικές διατάξεις των Ολυμπιακών Αγώνων είναι η ειρήνη, η φιλία και η αμοιβαία κατανόηση, ο ανταγωνισμός ξετυλίγεται με εκδίκηση. Και ορισμένοι αθλητές είναι έτοιμοι να κερδίσουν κυριολεκτικά ένα μετάλλιο με σκάνδαλο. Και υπάρχουν πολλοί τέτοιοι πολεμιστές.

Ένας από τους πιο σκανδαλώδεις Ολυμπιακούς στην ιστορία είναι αυτός που πραγματοποιήθηκε το 1912. Μια λίστα με όλες τις παραβιάσεις και τις διαμάχες που καταγράφηκαν σε αυτήν χωρά σε ξεχωριστό βιβλίο 56 σελίδων. Ένα από τα πιο διαβόητα σκάνδαλα σε εκείνους τους Ολυμπιακούς ήταν ένας Αμερικανός αθλητής. Ήταν ένας Ινδός από τη γέννηση. Στον διαγωνισμό, έλαβε αμέσως 2 χρυσά μετάλλια και έγινε ο ηγέτης αυτών των αγώνων. Ωστόσο, η αμερικανική ηγεσία ήταν δυσαρεστημένη με το γεγονός ότι η πρώτη θέση έγινε από έναν εκπρόσωπο της φυλής, με τον οποίο οι Αμερικανοί είχαν ασυμβίβαστες διαφορές. Και η Αμερική ζήτησε ανεξάρτητα να στερήσει τον πρωταθλητή από μετάλλια (παρά το γεγονός ότι αυτά τα βραβεία βρισκόταν στο θησαυροφυλάκιο των Ηνωμένων Πολιτειών), αναφέροντας το γεγονός ότι είναι επαγγελματίας αθλητής και δεν μπορεί να συμμετάσχει στους ερασιτεχνικούς αγώνες. Μετά από αυτό, τα μετάλλια αφαιρέθηκαν και η καριέρα του πρωταθλητή έσπασε.

Στα παιχνίδια του 1904 στις Ηνωμένες Πολιτείες, υπήρξε σκάνδαλο με μαραθωνοδρόμους. Ήταν αυτή η πειθαρχία που ήταν μια από τις πιο υποσχόμενες εκείνη την εποχή. Ο πρώτος που έφτασε στη γραμμή τερματισμού ήταν ο Αμερικανός Fred Lorz, ο οποίος ξεπέρασε σημαντικά τους αντιπάλους του. Αργότερα, αποκαλύφθηκε το μυστικό της ευκινησίας του. Αφού έτρεξε περίπου το ένα τρίτο της πίστας, σταμάτησε. Ο λόγος ήταν απλός - τα πόδια του ήταν περιορισμένα. Ωστόσο, τότε ένας από τους οπαδούς εμφανίστηκε ο αθλητής, ο οποίος συνόδευσε τα είδωλά του σε ένα αυτοκίνητο κατά μήκος της εθνικής οδού που περνούσε κοντά. Κάλεσε τον καθυστερημένο μαραθώνιο δρομέα να του δώσει έναν ανελκυστήρα. Έτσι έφτασαν σχεδόν στη γραμμή τερματισμού. Αλλά όταν ο Fred Lorz βγήκε από το αυτοκίνητο για να τρέξει, το κοινό το είδε στα περίπτερα. Έτσι αποκαλύφθηκε η εξαπάτηση. Στη συνέχεια, το μετάλλιο παραδόθηκε στον δεύτερο αθλητή που ήρθε στη γραμμή τερματισμού. Ωστόσο, αποδείχθηκε ότι δεν ήταν όλα ομαλά με τον αγώνα του. Κυριολεκτικά στο τέλος της πίστας, ένιωθε άσχημα, και ο προπονητής του έδωσε μια αναισθητική ένεση, η οποία τώρα θα θεωρείται ως ντόπινγκ.

Η δικτατορία του Χίτλερ άφησε το σημάδι της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1936. Στη συνέχεια, ο υποψήφιος για το χρυσό στον αγώνα από την Ελβετία απομακρύνθηκε από τη συμμετοχή στον διαγωνισμό. Ο λόγος είναι αρκετά τυπικός για εκείνη την εποχή και η πολιτική του Fuhrer - ο αθλητής παντρεύτηκε μια Εβραία.

Το 1972, στους Ολυμπιακούς Αγώνες, προέκυψε μια διαμάχη μεταξύ των εθνικών ομάδων μπάσκετ ΗΠΑ και ΕΣΣΔ. Οι διαιτητές παραβίασαν τους κανόνες και ηχεί τη σειρήνα, δηλώνοντας το τέλος της συνάντησης, 3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της επίσημης ώρας. Ως αποτέλεσμα, η Team America κέρδισε. Ωστόσο, αυτή η παραβίαση ήταν ο λόγος για την αμφισβήτηση των αποτελεσμάτων. Το τελευταίο ημίχρονο έπρεπε να επαναληφθεί. Σε επιπλέον χρόνο, η εθνική ομάδα της ΕΣΣΔ κατάφερε να ολοκληρώσει την απαιτούμενη ρίψη και έγινε ο νικητής. Οι Αμερικανοί έχασαν τότε για πρώτη φορά. Εξαιτίας αυτού, μποϊκοτάρισαν την τελετή απονομής.

Ορισμένοι αθλητές που κέρδισαν τους Ολυμπιακούς Αγώνες των Κριτών μπορούν επίσης να χαρακτηριστούν σκανδαλώδεις πρωταθλητές. Πραγματοποιήθηκε το 1932 στο Λος Άντζελες. Εδώ, σχεδόν κάθε διαγωνισμός διακόπηκε λόγω της λανθασμένης εργασίας των κριτών και των διαιτητών. Έτσι, για παράδειγμα, ο αθλητής που έτρεξε 2 μέτρα λιγότερο από αυτόν που τερμάτισε δεύτερος κέρδισε στον αγώνα των 200 μέτρων. Αυτό αποδόθηκε στις τεχνικές ατέλειες των κομματιών.

Το πρώτο σκάνδαλο ντόπινγκ ξετυλίχθηκε το 1988 στη Σεούλ. Τότε ο Καναδός αθλητής-δρομέας ολοκλήρωσε την απόσταση με ένα απροσδόκητα υψηλό αποτέλεσμα - 9,79 δευτερόλεπτα. Φυσικά, έλαβε χρυσό μετάλλιο. Ωστόσο, δύο μέρες αργότερα, την στερήθηκε λόγω του γεγονότος ότι καθιερώθηκε η χρήση ντόπινγκ από τον πρωταθλητή.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Σολτ Λέικ Σίτι είναι επίσης πλούσιοι σε σκάνδαλα. Οι Ρώσοι οπαδοί γιόρτασαν ευτυχώς την πρώτη θέση σε αθλητικά πατινάζ από την Elena Berezhnaya και τον Anton Sikharulidze. Ωστόσο, η αμερικανική πλευρά δεν του άρεσε αυτή η ευθυγράμμιση, επειδή οι Καναδοί ήταν οι αγαπημένοι τους. Η συζήτηση ξεκίνησε ότι οι Ρώσοι είχαν δωροδοκήσει τους δικαστές, ως αποτέλεσμα των οποίων έλαβαν βραβείο. Για την αποφυγή περαιτέρω κουτσομπολιού, λήφθηκε μια άνευ προηγουμένου απόφαση και δύο ζευγάρια - Ρώσοι και Καναδοί - πήγαν στην τελετή απονομής των χρυσών μεταλλίων.

Η σόλο αθλητής Irina Slutskaya είχε επίσης προβλήματα να πάρει μετάλλιο. Οι δικαστές θεώρησαν ότι το πρόγραμμα της αμερικανικής Sarah Hughes ήταν καλύτερο από αυτό του Ρώσου. Ωστόσο, σύμφωνα με διεθνείς παρατηρητές, αυτό δεν συνέβαινε καθόλου. Όμως οι δικαστές παρέμειναν ανένδοτοι - με αποτέλεσμα, η Slutskaya κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Ένα άλλο πρόβλημα στους ίδιους Ολυμπιακούς συνέβη με τον Ρώσο σκιέρ Λάρισα Λαζουτίνα. Εκείνη τη στιγμή, όταν ήταν ήδη ένα βήμα μακριά από το χρυσό μετάλλιο, αποκλείστηκε, εξηγώντας ότι η αθλητής, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των δοκιμών, έπαιρνε παράνομα ναρκωτικά.