Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1972 στο Μόναχο

Βίντεο: Πώς ήταν οι Ολυμπιακοί Αγώνες του 1972 στο Μόναχο

Βίντεο: Олимпиада 1972 — Мюнхенские убийства 2024, Απρίλιος

Οι θερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες του Μονάχου του 1972 έχουν γίνει ένας από τους πιο διάσημους. Η πόλη ετοιμάζεται για πολλά χρόνια · έχουν κατασκευαστεί πολλές νέες αθλητικές εγκαταστάσεις. Ένας αριθμός ρεκόρ αθλητών και συμμετεχόντων χωρών συμμετείχε στον διαγωνισμό. Παρ 'όλα αυτά, ο κόσμος την θυμήθηκε όχι για τα αθλητικά της επιτεύγματα, αλλά για εντελώς διαφορετικά γεγονότα.

7134 αθλητές από 121 χώρες έλαβαν μέρος στους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του 1972. Για πρώτη φορά, οι αθλητές τους στάλθηκαν από την Αλβανία, την Άνω Βόλτα, τη Γκαμπόν, τη Νταμέι, τη Βόρεια Κορέα, το Λεσότο, το Μαλάουι, τη Σαουδική Αραβία, τη Σουαζιλάνδη, τη Σομαλία, το Τόγκο. Σετ των βραβείων παίχτηκαν σε 23 αθλήματα. Για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων, παρουσιάστηκε η επίσημη μασκότ της εκδήλωσης, ήταν το πολύχρωμο γερμανικό είδος γερμανικού γερμανικού κυνηγετικού σκύλου.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα του διαγωνισμού, οι ηγέτες στην κατάταξη των μεταλλίων ήταν αθλητές της ΕΣΣΔ, οι οποίοι κέρδισαν 50 χρυσά, 27 ασημένια και 22 χάλκινα μετάλλια. Είναι ενδιαφέρον ότι οι Σοβιετικοί αθλητές ανέλαβαν να κερδίσουν τουλάχιστον 50 χρυσά μετάλλια προς τιμήν της 50ης επετείου από την ίδρυση της Σοβιετικής Ένωσης. Οι Σοβιετικοί Ολυμπιακοί αντιμετώπισαν το έργο. Η δεύτερη θέση κατέλαβε η αμερικανική ομάδα, οι αθλητές της έλαβαν 33 χρυσά, 31 ασημένια και 30 χάλκινα μετάλλια. Η τρίτη θέση πήρε το GDR με 20 χρυσά, 23 ασημένια και 23 χάλκινα μετάλλια.

Οι αγώνες στίβου ήταν πολύ πεισματάρης. Ο Σοβιετικός σπρίντερ Valery Borzov κατάφερε να κερδίσει δύο χρυσά μετάλλια ταυτόχρονα, σπάζοντας το αδιαίρετο μονοπώλιο των Αμερικανών. Για εγχώριους αθλητές, αυτά ήταν τα πρώτα χρυσά μετάλλια στο σπριντ. Ο Βίκτορ Σανέφ κέρδισε το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο στο τριπλό άλμα. Ο μαθητής του Λένινγκραντ Γιούρι Ταρμάκ έγινε ο πρωταθλητής στο άλμα, έχοντας ξεπεράσει το ύψος των 223 εκ. Ο γυμναστής Όλγα Κόρμπουτ έδωσε εξαιρετική απόδοση, έχοντας κερδίσει τρία μετάλλια με τα υψηλότερα πρότυπα και ένα ασημένιο ταυτόχρονα.

Οι κουβανοί μπόξερ που εκπαιδεύτηκαν από τον σοβιετικό προπονητή Andrei Chervonenko έδειξαν ένα συγκλονιστικό αποτέλεσμα στο Μόναχο, κέρδισαν τρία χρυσά μετάλλια. Μπόξερ από την ΕΣΣΔ με δύο χρυσά μετάλλια ήταν ακριβώς πίσω τους. Όλα τα χρυσά μετάλλια, εκτός από ένα, πήγαν στους σοβιετικούς κωπηλάτες με καγιάκ και κανό. Στο freestyle και στην κλασική πάλη, παλαιστές από την ΕΣΣΔ κέρδισαν 9 χρυσά μετάλλια.

Όχι χωρίς αθλητικές αισθήσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες - συγκεκριμένα, ο Αμερικανός κολυμβητής Mark Spitz πέτυχε πρωτοφανή επιτυχία, κερδίζοντας επτά χρυσά μετάλλια ταυτόχρονα και κάνοντας επτά παγκόσμια ρεκόρ.

Δυστυχώς, οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Μονάχου επισκιάστηκαν από την τραγωδία της κατάσχεσης της ισραηλινής ομάδας από Παλαιστίνιους τρομοκράτες στις 5 Σεπτεμβρίου. Μια πολύ μη επαγγελματική προσπάθεια της αστυνομίας να απελευθερώσει τους ομήρους είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο έντεκα αθλητών και ενός αστυνομικού. Ήταν αυτή η τραγωδία που ώθησε τις μυστικές υπηρεσίες του κόσμου να δημιουργήσουν ειδικές ομάδες για την καταπολέμηση της τρομοκρατίας.

Αποφασίστηκε να συνεχιστούν οι Ολυμπιακοί Αγώνες. Ένας από τους λόγους αυτής της απόφασης ήταν η επιθυμία να δείξει ότι οι προσπάθειες των τρομοκρατών δεν μπορούν να σπάσουν το πνεύμα των αθλητών, και οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι πάνω από κάθε πολιτική διαφορά.