Καλοκαιρινά Ολυμπιακά Αθλήματα: Μπάσκετ

Βίντεο: Καλοκαιρινά Ολυμπιακά Αθλήματα: Μπάσκετ

Βίντεο: Ολυμπιακά Αθλήματα - Ενόργανη Γυμναστική 2024, Απρίλιος

Το μπάσκετ εμφανίστηκε στο Ολυμπιακό πρόγραμμα στο τελευταίο προπολεμικό φόρουμ - το 1936 στο Βερολίνο. Παρακολούθησαν 23 ομάδες, οι οποίες έκαναν το τουρνουά μπάσκετ το πιο αντιπροσωπευτικό μεταξύ των ομαδικών αθλημάτων στους θερινούς αγώνες XI. Το πρώτο χρυσό σε αυτό το άθλημα πήγε στην αμερικανική ομάδα, το δεύτερο ήταν οι Καναδοί και το τρίτο ήταν οι Μεξικανοί.

Οι Αμερικανοί συνέχισαν να κυριαρχούν σε αυτό το άθλημα - από δώδεκα τουρνουά στα οποία συμμετείχε η ομάδα αυτής της χώρας, έχασαν το πρωτάθλημα μόνο σε τρία. Δύο φορές στην πρώτη γραμμή η εθνική ομάδα της ΕΣΣΔ ήταν σε θέση, μια φορά - η εθνική ομάδα της Αργεντινής. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1980, οι Αμερικανοί δεν συμμετείχαν και στη συνέχεια ο χρυσός πήγε στους γιουγκοσλάβους παίκτες μπάσκετ. Για λογαριασμό των σοβιετικών ομάδων, εκτός από δύο χρυσά βραβεία, υπάρχουν τέσσερα ασημένια και τρία χάλκινα - αυτή είναι η δεύτερη γραμμή στην ενοποιημένη βαθμολογία των επιτευγμάτων ανδρών μπάσκετ.

Γυναικείο μπάσκετ προστέθηκε στο πρόγραμμα των θερινών αγώνων δέκα Ολυμπιακοί κύκλοι αργότερα, πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες XXI, που πραγματοποιήθηκαν στην Ατλάντα το 1976. Το πρώτο τουρνουά κέρδισε οι παίκτες μπάσκετ της Σοβιετικής Ένωσης, καθώς και το επόμενο, που πραγματοποιήθηκε χωρίς τη συμμετοχή των Αμερικανών. Για άλλη μια φορά, στους θερινούς αγώνες του 1992 στη Βαρκελώνη, μια ομάδα αποτελούμενη από παίκτες από τις πρώην δημοκρατίες της ΕΣΣΔ διακρίθηκε σε διαγωνισμούς μπάσκετ. Σε όλα τα άλλα Ολυμπιακά τουρνουά γυναικών, και υπάρχουν ήδη έξι από αυτά, κέρδισαν μόνο οι εθνικές ομάδες των Ηνωμένων Πολιτειών.

Κατά την περίοδο που ενήργησε ως ανεξάρτητο κράτος, οι ανδρικές ομάδες μπάσκετ στη Ρωσία δεν κατάφεραν ποτέ να κερδίσουν Ολυμπιακά μετάλλια. Οι γυναίκες έχουν τα καλύτερα αποτελέσματα - έχουν κερδίσει χάλκινα μετάλλια στα δύο τελευταία καλοκαιρινά αθλητικά φόρουμ.

Σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς, οι επαγγελματίες παίκτες μπάσκετ έχουν το δικαίωμα να λάβουν μέρος σε ολυμπιακά τουρνουά μπάσκετ. Η επιλογή των ομάδων που επιτρέπεται να ξεκινήσουν σε αυτήν πραγματοποιείται σύμφωνα με ένα προκαθορισμένο σχήμα, στο οποίο μόνο τρεις θέσεις αποκαλύπτονται στους προκριματικούς αγώνες. Τα υπόλοιπα κατανέμονται μεταξύ των πρωταθλητών της Αφρικής, της Αμερικής (2 ομάδες), της Ασίας, της Ευρώπης (2 ομάδες) και της Ωκεανίας. Ένα ακόμη μέρος απονέμεται στον τρέχοντα παγκόσμιο πρωταθλητή και στην εθνική ομάδα της χώρας υποδοχής της Ολυμπιάδας.